POSJET UČENIKA OŠ ČAVLE POGONU JGL NA SVILNOM

U cilju popularizacije prirodnih znanosti, dana 19.02.2015. godine, desetero učenika sedmih i osmih razreda naše škole u pratnji učiteljice kemije Ivane Vadlja  posjetilo je pogon Jadran Galenskog Laboratorija na Svilnom. Učenici koji sa lakoćom savladavaju gradivo kemije i sudjeluju u natjecanjima ovoga su puta uživo vidjeli kako izgleda „pravi“ laboratorij i kako teče izrada lijekova. Saznali  smo da izrada lijeka nije samo smiješati dvije kemikalije, već da se iza toga krije dugi niz godina istraživačkog rada prije nego se neki lijek odobri za upotrebu, zatim da se u tijeku izrade moraju pratiti visoki zahtjevi po pitanju sterilizacije ( pa smo stoga i mi za obilazak dobili nazuvke, kape i odjela) a na kraju smo vidjeli kako strojevi brzo pakiraju proizvode u ambalažu. Uz sve naravno teče kontrola proizvoda u laboratoriju kojeg smo također posjetili.

Učenici su dobili odgovore na  mnoga pitanja pa tako i na ono koju srednju školu ili fakultet moraju završiti da bi jednoga dana radili u JGl. Nakon toga su nam naše osmašice otkrile da razmišljaju o Medicinskoj školi- smjer farmaceutski tehničar.

Zahvaljujemo se gđi Lani Štanfel koja nam je dogovorila posjet i gdinu Vladimiru Malešu koji nas je vodio kroz pogon, sve detaljno objasnio i odgovarao na naša brojna pitanja.

Ivana Vadlja, učiteljica kemije i biologije

objavio: Anita Štimac   datum: 1. 3. 2015.