UZ MJESEC HRVATSKE KNJIGE

Mjesec hrvatske knjige u Novom Vinodolskom

Svečano otvaranje nacionalne manifestacije Mjesec hrvatske knjige 2015.  održala se 15. listopada 2015. godine u Domu kulture prigodnim kulturno – umjetničkim programom. Uz otvaranje manifestacije, posebno je obilježena i 170. obljetnica Narodne čitaonice i knjižnice Novi Vinodolski.

Članovi novinarske i literarne grupe, novinari radijske emisije i knjižničari OŠ Čavle uputili su se u Novi Vinodolski koji je ove godine bio domaćin otvaranja manifestacije Mjesec hrvatske knjige. Kulturnim događajem željela se proslaviti i 170. obljetnica Narodne čitaonice i knjižnice. Uz riječi gđe Davorke Bastić te zamjenika ministra kulture Alena Kajmovića, uvodnu riječ održala je i ravnateljica knjižnice Barbara Kalanj Butković. U svom govoru ravnateljica se osvrnula na povijest čitaonice i knjižnice u Novom te istaknula  važnost knjižničarske tradicije kojoj je cilj popularizacija knjige i knjižnice.

Učenici OŠ Čavle mogli su uživati u bogatom kulturno-umjetničkom programu u kojem je sudjelovala pobjednička klapa ovogodišnjeg Festivala klapa u Omišu, u pobjedničkoj pjesmi s ovogodišnjeg Kvarnerića, u Novljanskom kolu te igrokazu koji su pripremili učenici iz Doma Braća Mažuranići. Svojim su igrokazom mladi glumci privukli pažnju i naklonost publike jer su na vrlo zanimljiv način predstavili članove obitelji Mažuranić.

Srdačan doček u Domu Braća Mažuranići naši će učenici zasigurno dugo pamtiti. Nakon kraćeg upoznavanja i obilaska doma, učenici OŠ Čavle i djeca iz doma krenuli su u bolje upoznavanje, razmjenu brojeva mobitela i u dogovore za ponovne susrete.

Nakon boravka u Domu slijedio je kratak obilazak grada, posjet Trgu braće Mažuranić te spomen - ploči na osnovnoj školi u kojoj je učiteljevao August Šenoa. Obilaskom poznatih mjesta i spomenika u Novom učenici su upoznali bogatu tradiciju hrvatske pismenosti i hrvatske kulturne baštine uopće.

Da vinodolsko zaleđe nije ništa manje zanimljivo, potvrđuju nebeski labirinti smješteni nedaleko od Krmpota. Na blagim padinama i udolinama smješteno je desetak labirinata koji su posvećeni ljubavi, slobodi, životu, mudrosti. Učenici su uživali u šetnji labirintima i posjeti obnovljenoj staklenoj kapelici u selu Omar. Novinari su istražili povijest staklene kapelice i saznali da predstavlja iznimno rijedak spomenik sakralne i arhitektonske baštine jer je sagrađena od stakla.

Ciljevi terenske nastave su postignuti, a što je još važnije, uspostavljenja su nova prijateljstva, učenici su upoznali i posjetili zanimljiva mjesta te time obogatili svoje znanje i iskustvo.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 31. 10. 2015.