ODRŽAN SEDMI SIMPOZIJ UČITELJA I NASTAVNIKA HRVATSKOG JEZIKA

Kultura govorenja i slušanja bila je tema VII. simpozija učitelja i nastavnika hrvatskog jezika koja se pokazala vrlo poticajnom i intrigantnom. Skup je održan u Opatiji od 5. do 7. studenoga 2015. godine, a otvorili su ga učenici OŠ Rikarda Katalinića Jeretova i Gimnazije Eugena Kumičića svojim domišljatim programom.

U prigodnom učeničkom programu posebnu je pozornost gledatelja privukla scenska igra Baltazar učenika razredne nastave te sugestivno kazivanje dijalektne poezije jednoga od bivših učenika Gimnazije.

Stručnom skupu nazočilo je više od 450 sudionika, učitelja i nastavnika iz cijele Hrvatske.

U svojim su izlaganjima o govorenju i slušanju, kao temeljnim ljudskim djelatnostima, pristupili znanstvenici i profesori, stručnjaci s različitih motrišta te iznijeli niz ideja, teorija, opažanja i rezultata istraživanja.

Izlagalo se o supostojanju dviju naglasnih normi (klasičnoj i uporabnoj) u različitim hrvatskim medijima, o fantastičnoj moći slušanja koje započinje još u majčinoj utrobi te o razlikama u definiranju pojma komunikacije u psihologiji i jezikoslovlju. Govorilo se i o evoluciji govora u procesu uljuđivanja čovjeka kao vrste, o fiziološkim predispozicijama koje mora imati vrsta sposobna za govor te o svrstavanju ljudi u svojevrsna „plemena“ istomišljenika i bliskomišljenika s kojima se može uspostaviti valjana komunikacija. Raspravljalo se i o problemu aktivnoga slušanja u nastavnoj praksi te potrebi razvijanja strategija slušanja, o visokom i niskom varijetetu u hrvatskom standardnom jeziku, o vrednotama gov(o)renoga jezika te o bezobzirnom kršenju izgovorne norme hrvatskoga jezika u hrvatskim televizijskim programima. Iznesene su podrobne informacije o tijeku cjelovite kurikularne reforme, a predstavljena su i nova izdanja Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Vijest je izvorno objavljena na internetskim stranicama Agencije za odgoj i obrazovanje.

Katarina Badurina Miculinić, učiteljica Hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 16. 11. 2015.