ODRŽANA PROLJETNA ŠKOLA HRVATSKOG PEDAGOŠKO-KNJIŽEVNOG ZBORA

ODGOJNO-OBRAZOVNI POTICAJI ZA UČENJE I RAZVOJ

Na skupu koji se održavao od 7. do 10. ožujka eminentni plenarni predavači održali poticajna predavanja, a kolege prikazale metodičko bogatstvo svojega rada.

Ovaj je već tradicionalni trodnevni skup namijenjen odgojiteljima u predškolskim ustanovama, učiteljima, nastavnicima i profesorima, stručnim suradnicima i ravnateljima vrtića, osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova, predstavnicima osnivača odgojno-obrazovnih ustanova i Ureda državne uprave. Održava se u Milenij Grand Hotelu 4 opatijska cvijeta u Opatiji.

Osim plenarnih predavanja održano je čak 30 prikaza rada te radionica u kojima je sudjelovalo više od 70 prikazivača. Kolege su prikazale metodičko bogatstvo rada u odgojnim skupinama i razredima osnovne i srednje škole te učeničkih domova.

Program skupa obuhvatio je sljedeće teme: cjelovitu kurikularnu refomu, inicijalno obrazovanje i permanentno stručno usavršavanje odgojno-obrazovnih djelatnika, razredništvo, izazove rada u produženom boravku, socijalnu podršku djeci i obitelji, emocionalnu inteligenciju u razredu, razredničku dokumentaciju, sigurnost na internetu, komunikaciju s medijima, izradu digitalnih nastavnih materijala na pametnoj ploči, održive škole - temelji bolje budućnosti i mnoge druge. Održano je i predstavljanje nove knjige prof. dr. sc. Karol Visinko s Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci pod nazivom Diktat – komunikacijsko-funkcionalna primjena u nastavi hrvatskoga jezika - vrijedne i nadasve potrebne knjige u nastavi hrvatskoga jezika.

Posebno interesantno bilo je predstavljanje zagrebačkog Teatra Poco Loco. Predstavom Ružno pače prezentiran je njihov projekt Priča mi se priča, jedinstven u trenutnoj kazališnoj ponudi za najmlađe. Radi se o formatu koncertnog čitanja kojim se želi istaknuti važnost pripovijedanja i vrijednost čitanja. Kako bi  održale dječju pozornost, izvođačice su pomoću grafoskopa obojile pripovijedanje bajke vizualnim efektima i obogatile ga živom glazbom na instrumentima (ovoga puta bila je to harmonika). Na taj način, ističu, djeca povezuju sadržaj s određenom audiovizualnom senzacijom i dobivaju priliku upoznati različita glazbala i uključiti se u izvedbu. Osnivačice teatra su višestruko nagrađivana redateljica iz Argentine Renata Carola Gatica te profesionalne glumice i dramske pedagoginje Maja Katić, Zrinka Kušević i Dunja Fajdić.

Zaključujući ovaj prilog, željela bih potvrditi kako je osnovni cilj HPKZ-a, a to je pridonošenje unapređenju teorije i prakse odgoja i obrazovanja na temelju suvremenih interdisciplinarnih znanstvenih spoznaja te praktičnih iskustava iz učionica, u ova tri dana u potpunosti ostvaren.

Katarina Badurina Miculinić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 14. 3. 2016.