KNJIGA I KAZALIŠTE

400. obljetnica Shakespearove smrti

Cijeli svijet je pozornica.

William Shakespeare

Povodom 400. obljetnice smrti najvećeg svjetskog dramatičara, Wiliama Shakespeara, OŠ Čavle ugostila je glumce Kazališnog studija koji su učenicima sedmih razreda pokušali približiti Shakespeara tako što su uprizorili scene iz njegovih najpoznatijih dramskih djela. Obljetnica smrti najpoznatijeg i najizvođenijeg svjetskog dramskog pisca različitim se kulturnim događanjima obilježava diljem svijeta tijekom cijele godine pa se i naša škola uključila u obilježavanje ove značajne obljetnice početkom svibnja 2016.

Glumci su učenicima pokušali približiti izvođenje kazališnih djela u Shakespearovo doba. Govorili su im o kazališnim glumcima, o scenografiji te izgledu kazališta, a sve se to u mnogočemu razlikuje od kazališta kakvo poznajemo danas. Saznali smo nešto više o Shakespearovom životu i njegovom stvaralaštvu.

Učenici su imali priliku vidjeti prizore iz Pirama i Tizbe, Sna Ivanjske noći te Romea i Julije, a u nekima su i sudjelovali. Svaku odglumljenu scenu učenici su popratili pljeskom i oduševljenjem. Najviše smijeha čulo se pri izvedbi prizora iz Pirama i Tizbe gdje su glumci odabrali učenika za ulogu Zida. Zatim su učenici uprizorili i druge uloge poput Helene i Demetrija iz drame San Ivanjske noći te Romea i Julije koji su uprizorili jedan od najtužnijih prizora u povijesti drame, njihov tragični svršetak. Izvedbe pojedinih učenika ostavile su bez daha i iskusne glumce Kazališnoga studija.

Ovom prigodom učenici su se upoznali sa Shakespearom u ugodnom i interaktivnom druženju s glumcima te su se imali priliku okušati u glumačkim sposobnostima. Osim što su naučili nešto više o povijesti kazališta, možda će baš ovaj susret nekom učeniku biti prekretnica u životu te se odluči stati na daske koje život znače.

Snežana Bosnić, učiteljica hrvatskoga jezika (pripravnica)

objavio: Anita Štimac   datum: 8. 5. 2016.