PROLJEĆE U ZAGREBU

Od razigranih proteina do iluzija

Mladi znanstvenici potvrdili su koliko je znanost zanimljiva te koliko može biti uzbudljiva i za pojedinca kreativan izazov koji pruža neograničene mogućnosti.

Da grad Zagreb pruža bezbroj mogućnosti za organiziranje terenske nastave, potvrđuje jednodnevni izlet učenika OŠ Čavle koji su 14.svibnja 2016. godine u pratnji svojih voditeljica Gordane Majnarić-Janeš, Dolores Maršanić, Anite Štimac i Maje Rendić krenuli u potragu za novim znanjima i iskustvima.

Jedan od prvih ciljeva bio je Institut Ruđer Bošković gdje su učenici saznali kako Klima klima more, što rade proteini u našem tijelu, otkrili su sve tajne diobe stanice te zavirili u svijet megavolta i nano - materijala.

Ono što je bilo posebno zanimljivo, svakako su predavanja  Rak i kako ga liječimo te predavanje Kemijska osjetila. Uz predavanja mladih znanstvenika, predstavili su se i srednjoškolci predavanjima Kako znanost doista funkcionira te Otkrivanje lijekova uz pomoć računala. Kratkim i zanimljivim predavanjima, mladi znanstvenici potvrdili su koliko je znanost zanimljiva te koliko može biti uzbudljiva i za pojedinca kreativan izazov koji pruža neograničene mogućnosti.

Nakon boravka na Otvorenim danima IRBa 2016., učenici su šetnjom Ilicom došli do broja 72 i ušli u svijet iluzija ( Muzej iluzija). Učenici su se penjali po stropu, servirali tuđu glavu na pladnju, smanjivali se ili rasli, odupirali se gravitaciji u kosoj sobi, gubili se u beskonačnosti sobe zrcala i tražili rješenja optičkih iluzija. U dijelu muzeja svoje su mjesto našle didaktičke ( drvene ) igrice tj. slagalice koje su u potpunosti zaokupile pažnju učenika.

Do Ilice 18 učenicima je trebalo svega nekoliko minuta jer se na toj adresi nalazi poznata slastičarnica Vincek koja je otvorena od 1977. godine. Slastičarnica je postala najpoznatiji domaći proizvođač kolača, torti, sladoleda i ostalih slastičarskih delicija.

Ilica, Trg bana Jelačića, katedrala, šetnja Tkalčićevom i Vlaškom ulicom učinila je boravak u Zagrebu još ugodnijim. Ciljevi terenske nastave su postignuti. Posjet Institutu, Muzeju iluzija dokazuje da upravo ovakvi izlasci iz škole neprocjenjivo obogaćuju  učenikovo znanje i iskustvo.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 23. 5. 2016.