TERENSKA NASTAVA UČENIKA 6. RAZREDA

POSJET SAKRALNIM OBJEKTIMA GRADA RIJEKE

Učenici su obišli franjevački samostan i Svetište Majke Božje Trstaske, kapucinski samostan i Svetište Gospe Lurdske, dominikanski samostan i crkvu sv. Jeronima, katedralu sv. Vida, crkvu Uznesenja Marijina te Islamski centar te ovakav oblik nastave ocijenili kao zanimljiv, poučan i zabavan.

17. svibnja 2016. pedesetak učenika 6. razreda provelo je u obilasku sakralnih objekata grada Rijeke u pratnji triju učiteljica, Marte Zoretić, Kornelije Radošević i Katarine Badurine Miculinić.

Naša edukativna turneja započela je na Trsatu gdje nas je „dočekao“ trsatski hodočasnik – papa Ivan Pavao II. Naravno, riječ je o brončanoj skulpturi postavljenoj u čast Papinog trećeg pastoralnog posjeta Hrvatskoj u lipnju 2003. Uslijedilo je razgledavanje Svetišta Majke Božje Trsatske, jednog od najstarijih hrvatskih marijanskih svetišta. Odgledali smo i film iz kojega smo saznali mnoge zanimljivosti vezane za ovo iznimno mjesto. U kapeli Zavjetnih darova oduševile su nas zavjetne slike na kojima se obično vide lađe pomoraca kada im je u oluji zaprijetila životna opasnost. Tu su i ostali predmeti darovani od 19. st. do danas. Zapalili smo svijeće u znak sjećanja na naše najmilije te kupili pokoji suvenir kao uspomenu na ovaj dan.

Trsatski hodočasnik           Svijeća u znak sjećanja na najmilije

Sljedeća postaja bila nam je crkva Uznesenja Marijina, zvana Duomo ili Zborna crkva u Rijeci. Smještena je na kraju Užarske ulice, nekoć glavne prometnice. Zanimljivo je da je crkva prvotno izgrađena u ranom srednjem vijeku na ruševinama rimskih termi. Razgledavši prostor i okoliš saznali smo da se ispod sadašnjeg poda nalazi 75 grobnica, s kamene ploče s tih grobnica uzidane su u vanjski sjeverni zid crkve. Njihovi natpisi povijesna su svjedočanstva o riječkom stanovništvu. Uz crkvu je i poznati zvonik koji je prema mjerenjima iz 1920. godine nagnut za 40 cm pa je dobio nadimak Kosi toranj.

Crkva Uznesenja Marijina

Kroz uličice riječkoga Starog grada prošetali smo zatim do katedrale svetoga Vida. Diveći se raskošnoj unutrašnjosti građevine, pažljivo smo slušali zanimljivo predavanje o povijesti Katedrale  i Čudotvornom raspelu koje se nalazi na glavnom oltaru. Uz izloženo Raspeće vezuje se legenda prema kojoj je 1296. neki Petar Lončarić u ljutnji zamahnuo kamenom i udario Kristovo tijelo na Raspeću, koje je stajalo u trijemu pred starom crkvom sv. Vida. Iz tijela Kristova je, „kao iz živog mesa“, potekla krv koja je sačuvana u jednoj ampuli. Od tada se u Rijeci stvorio kult "čudotvornog Raspeća", koji su isusovci pojačali kao protutežu kultu Gospe Trsatske. Za uspomenu na dar smo dobili prigodne tiskovine, prospekte i letke.

Katedrala                           Razgled katedrale

Nakon nezaobilaznog predaha i osvježenja u Mc Donald'su posjetili smo crkvu sv. Jeronima koja svojim elegantnim kasnobaroknim pročeljem definira istočno krilo Municipija i daje Trgu Riječke rezolucije plemeniti ton. Građena je zajedno sa sklopom Augustinskog samostana iz zaklade feudalnih gospodara Rijeke, grofova Devinskih. Saznali smo da je najstariji dio Crkve svetište u kojem se, pored obiteljske grobnice grofova Devinskih, nalaze i grobnice augustinaca te drugih obitelji. Prva do Crkve je kapela sv. Trojstva, izuzetno lijep primjer alpske gotike na Kvarneru.

U crkvi sv. Jeronima         Pred replikom Bašćanske ploče

Poseban dojam na nas je ostavila kapucinska crkva Gospe Lurdske koja svojim raskošnim neogotičkim pročeljem ukrašenim mozaicima i kamenom dekoracijom dominira Trgom Žabica. Crkva je posvećena Gospi Lurdskoj i jedinstvena je na širem području Rijeke i regije. Ljubazni kapucini proveli su nas samostanom te nam pripremili zakusku u svojoj, kako pravila nalažu, skromnoj, ali iznimno ugodnoj i toploj atmosferi svoje blagovaonice.

Doček u Svetištu Gospe Lurdske                    U kapucinskoj blagovaonici

Nastava je završila posjetom džamiji pred kojom nas je srdačno dočekala kolegica, učiteljica islamskog vjeronauka, Meliha Hasanović. Nazočili smo molitvi (djevojčice poštujući običaj zaklanjanja kose maramom), pogledali zanimljiv film o nastanku Islamskoga centra u Rijeci, a učenici su nakon obilaska i fotografiranja uživali u igrama loptom na prostranom igralištu pred objektom.

Razgled islamskoga centra          Sportske aktivnosti pred džamijom

Ispod minareta

Stara hrvatska izreka kaže da slika vrijedi tisuću riječi, stoga smo uvjereni da smo vam priloženim fotografijama uspjeli prenijeti barem dio atmosfere s ovog nezaboravnog putovanja kroz povijest i sadašnjost sakralnih objekata grada na Rječini.

Učiteljice Marta Zoretić i Katarina Badurina Miculinić

objavio: Anita Štimac   datum: 5. 6. 2016.

« Ožujak 2024 »