POSJET NACIONALNOM PARKU BRIJUNI

Što bijahu Brijuni?

Otočna pustinja…

Od pustinje stvoren je raj!

(Karl von Thaler, 1911.)

Da se priroda u Nacionalnom parku Brijuni zaista može opisati kao rajska, mogu potvrditi i naši učenici petih razreda koji su u jednodnevnom posjetu 30. svibnja 2016. uživali u njenoj ljepoti.

Na izlet smo krenuli s tri najvažnije stvari: napunjenim baterijama na mobitelu, sendvičima sigurno spremljenim u torbi i dobrim raspoloženjem. Iako je bilo rano, nikome nije bilo do spavanja pa je već u vožnji do Istre zavladala dobra atmosfera koja se kroz dan samo pojačavala.

U Fažanu smo stigli na vrijeme za ukrcaj na brodić, a kratku vožnju do Velikog Brijuna obilježili su galebovi koji su nas vjerno pratili cijelim putem i uspješno ukrali pokoju marendu. Za obilazak otoka čekalo nas je treće prijevozno sredstvo ovog izleta. Brijune smo tako upoznali sjedeći u vlakiću i diveći se netaknutoj prirodi.

Oduševljeno smo mahali glavom lijevo-desno kako bi upili, ali i poslikali fascinantan krajolik te slušali vodiča kako bi naučili ponešto o povijesti Brijuna. Uz brojne biljne vrste i skrivene vile, najviše su nas obradovale životinje (egzotične i autohtone) koje slobodno žive u Safari parku. Nakon ugodne vožnje, došlo je vrijeme i za jedan zadatak. Naime, u Parku dinosaura saznali smo kako je na ovom otoku pronađeno više od 200 otisaka stopala dinosaura, strašnih gmazova koji su Zemljom vladali u razdoblju mezozoika. Svi smo nakratko postali paleontolozi i sami pronalazili otiske dinosaura na plaži.

Nakon uspješno obavljenog istraživačkog zadatka, uslijedio je razgled izložbe fotografija Josip Broz Tito na Brijunima, kao i prirodoslovne zbirke u sklopu koje smo vidjeli sve preparirane životinje koje su darovane Titu. Posebno nas je razveselilo što smo razmijenili riječ-dvije s brijunskom legendom Kokijem, poznatim Titovim papagajem koji nas  je u dobrom raspoloženju pozdravio prije odlaska s otoka.

Da ne pregladnimo nakon višesatnog razgleda Brijuna pobrinuli su se djelatnici hotela Park Plaza Histria u Puli kojima se još jednom zahvaljujemo na ukusnom ručku i omogućenom mjestu za zasluženi predah. U Puli je potom slijedio posjet Areni, šetnja do središnjeg trga i nezaobilazno osvježenje sladoledom. Povratak je protekao u smijehu, pjesmi i prepričavanju doživljaja. Kući smo se vratili nešto manje punih baterija na mobitelu, jednako dobrog raspoloženja i prepuni dojmova!

Vesela ekipa učitelja:

Nikolina Bolić-Starčević, Robert Žagar,

Luka Šegota i Nina Matković

objavio: Anita Štimac   datum: 14. 6. 2016.