SUDJELOVANJE NA MALOJ GLAGOLJSKOJ AKADEMIJI U ROČU

NAŠE ŽAKNICE UPOZNALE ČAROBNI SVIJET GLAGOLJICE

Ovogodišnji 24. saziv Male glagoljske akademije okupio je pedesetak učenika 6. razreda osnovnih škola iz raznih dijelova Hrvatske te petnaestak njihovih mentora. Tema je i misao vodilja ovogodišnjeg saziva MGA “Juri žakan” bila je glagoljski inicijal.

Učenice naše škole koje su sudjelovale na sazivu, a to su Matea Cico, Leonarda Bernobić, Mia Zaharija, Ramona Zoretić i Petra Mavrinac, dale su sve od sebe te su, u radionicama koje su odabrale, primile brojne pohvale i zapažene su kao izuzetno vrijedne i kreativne. Osobno sam se uključila u rad literarno-scenske radionice te je za mene ovo bilo iznimno korisno iskustvo.

Literarno - scenska grupa

A evo kako je sve počelo ... Dana 26. lipnja 2016. stigle smo u Roč, malo mjesto u Istarskoj županiji. Tada su po nas došla glavom i bradom Sveta braća Ćiril i Metod koji su nas poveli u šetnju Ročem. U obilasku s Ćirilom i Metodom, koje su nam uspješno odglumili ročki blizanci Hari i Patrik Vidović, vidjeli smo top iz kojeg je, prema legendi, teta Beta ispalila plotun i obranila Roč od Turaka. Također smo posjetili dvije crkvice: crkvu sv. Roka i crkvu sv. Antuna. Na samom kraju obišli smo i Vidikovac Želimira Janeša to se kultno mjesto sljedećih dana preobrazilo u čarobni svijet Vile Mile (Maja Stanković) koja nas je očarala ljepotom bajki, srednjovjekovnu glagoljsku tiskaru Frana Para... Sva su ta mjesta postala dio naše radne svakodnevnice.

Vila Mila

Već u ponedjeljak naša je Petra dobila glavnu ulogu u spotu za himnu MGA.  https://youtu.be/4y7B1l26XO4

Petra na snimanju spota

U utorak smo, osim na radionicama, dio „radnog vremena“ proveli na izletu kroz Aleju glagoljaša. Mnogi su učenici već vidjeli Aleju, no nisu poput nas imali čast da im vodič na tom putovanju bude jedan od tvoraca Aleje glagoljaša glavom i bradom, akademik Josip Bratulić.

Početak aleje

Budući da nam je i u srijedu na cjelodnevnom izletu vodič bio akademik Josip Bratulić, „dobri duh MGA“, bio je to događaj za pamćenje. I na kraju, kad smo profesora upitali je li umoran od brojnih aktivnosti u kojima je sudjelovao proteklih dana, odgovorio je: „Nikad nisam umoran dok ne završim posao.“

Leonarda motivira svoju grupu        Matea vodi program

Posjetili smo Plomin, Labin, Barban te najpoznatije mjesto svih diktata - Sveti Petar u Šumi, inače akademikovo rodno mjesto u kojem se baš tog dana održavala zabava povodom blagdana Sv. Petra. Zadnja, ali ne manje vrijedna postaja, bio je Draguć, mjesto poznato i po tome što su se u njemu snimali čak i neki holivudski filmovi.

Nemoguće je ukratko opisati što smo sve još doživjele ovih tjedan dana u bajkovitome Roču.

Radionica freske - Mia u akciji       Tiskara - Ramona na zadatku

Ova škola stvorila je predivne uspomene koje su žaknići ponijeli kućama u svojim srcima. Inicirani su neki novi kurioziteti, interesi, strasti prema glagoljskoj pismenosti kao i novim saznanjima uopće. Započeta su divna prijateljstva (a i poneka lepršava ljubav, ali te tajne ne smijemo odavati). U nadi da ćemo i u narednoj generaciji šestaša pronaći nove žaknice i žakniće, lijepi pozdrav svima.

Učiteljica Katarina Badurina Miculinić sa svojim žaknicama

objavio: Anita Štimac   datum: 17. 9. 2016.