EKSKURZIJA, RUJAN 2016.

Umjesto uobičajenog priloga za web stranicu škole, nudimo literarni uradak učenice Karle Ušljebrke iz 8. c. Možda će njen rad biti povod nekim budućim generacijama za planiranje završnog izleta.

Ekskurzija za pamćenje

Jutro. Nije trebalo zvrndanje mobitela, a ni majčino : ''Dobro jutro, vrijeme je za ustajanje!''  U sedam sati skupili smo se i krenuli autobusom prema Senju. Jutro je bilo sunčano i obećavalo lijep dan. Na benzinskoj pumpi u Senju bilo je predviđeno prvo mjesto za odmor kojeg smo iskoristili za slasne zalogajčiće. Brzo su se otvarali ruksaci, torbe i vrećice. Svi smo zadovoljno žvakali svježe sendviče i slasne grickalice  Nakon odmora krenuli smo prema Smiljanu, rodnom mjestu Nikole Tesle. Svuda oko nas zelenile su se livade. Nalazili smo se u mirnoj Lici.

U Memorijalnom centru Nikola Tesla

Grad Gospić, vođen željom da očuva lik i djelo Nikole Tesle  povodom 150. godina rođenja Nikole Tesle u Smiljanu, svečano je otvorio Memorijalni centar Nikola Tesla 2006. godine. Sastoji se od rodne kuće  Nikole Tesle, crkve sv. apostola Petra i Pavla, gospodarskog objekta, odnosno štale, i kamenih spomenika. Prostire se na površini od 13000 kvadratnih metara. Nakon razgleda rodne kuće i Teslinih svjetski poznatih i korisnih izuma, pogledali smo dokumentarni film o životu Nikole Tesle i tako dobro upoznali njegov život i djelo. Ovaj centar je na najbolji način objedinio znanost, umjetnost i turizam.

Iz Like krenuli smo prema Zadru gdje smo razgledali crkvu sv. Donata, katedralu sv. Stošije koja je ujedno i najveća crkva u Dalmaciji. Obišli smo i Kneževu palaču, Trg pet bunara, Morske orgulje i Pozdrav Suncu poznat kao mjesto okupljanja, ali i turistička atrakcija. Nalazi se u zadarskoj luci, na zapadnoj točki zadarskog poluotoka, neposredno uz Morske orgulje. S ovog se mjesta pruža pogled na Zadarski kanal, otoke i na zalazak Sunca čija je ljepota u Zadru posebno poznata. Našlo se i slobodnog vremena koje smo iskoristili za odmor u kafiću uz dobar sladoled. Posjetili smo  Muzej antičkog stakla gdje smo upoznati s tehnikom puhanja stakla te izradom nakita. Uslijedio je put još južnije, prema Šibeniku. Krajolik je bio pravi dalmatinski, krševito lijep.

Pozdrav Suncu                          Voditeljice i čuvalice

Smjestili smo se u hotelsko naselje Solaris u dječji hotel Andrija. Sobe, baš kao i hotel, maštovito su uređene kao i cijeli kompleks. Nakon doručka, sljedećeg dana, otišli smo u Split gdje smo razgledali znamenitosti grada. Posjetili smo Dioklecijanove podrume, centar grada i nogometni stadion Poljud poznat kao Poljudska ljepotica. Uživali sumo u suncu okupanoj splitskoj rivi. U Splitu smo napravili bezbroj selfija koji će obogatiti naše albume. Ručali smo u restoranu jednog trgovačkog centra, a zatim nastavili putovanje prema Trogiru. Posjetili smo ženski benediktinski samostan sv. Nikole gdje smo razgledali arheološku zbirku Kairos koja nosi ime boga sretnog trenutka.

U hotelu Andrija                             Dobro raspoloženje u Trogiru

Konferencija za novinare s Poljuda

Bio je kraj rujna. Uputili smo se prema Krešimirovom gradu, gradu Šibeniku. Krstionica u katedrali sv. Jakova privukla je moju pozornost i izazvala divljenje. Nakon Šibenika krenuli smo prema njegovom zaleđu, Dubravi, gdje smo posjetili Sokolarski centar. Voditelj je bio izuzetno zanimljiv pa mi se osmijeh s lica nije skidao. Vidjeli smo različite vrste ptica grabljivica, upoznali se s ljepotom sokolova leta, vidjeli ga izbliza, a samo hrabri držali su ga na vlastitoj ruci. Obišli smo i stacionar za ranjene, bolesne i izgladnjele ptice. Ovo mjesto me oduševilo svojom prirodnošću, toplinom i brigom ljudi za ptice grabljivice.

Nakon predavanja u Sokolarskom centru        Nigdje bez razrednice

Dalmaciju smo upoznali zahvaljujući  Pakovu Selu gdje nam se pružila mogućnost uživanja u ambijentu autentičnog dalmatinskog sela, tradicionalne glazbe i ukusne hrane.

I na samom kraju, posjetili smo kuću dalmatinskog pršuta Roca i upoznali obitelj koja je na vlastitom zemljištu izgradila farmu za prirodni uzgoj svinja, sušaru s preradom pršuta i suhomesnatih proizvoda, zasadila vinograd s biranim sortama grožđa i maslinik.

Učiteljica Marta - dežurni fotograf

Sa slikama Dalmacije u mislima, doputovali smo do našega Grobnika. Putovanje je bilo nezaboravno jer smo cijelo vrijeme pjevali i uživali u glazbi. Sve viđeno i proživljeno aostat će mi u lijepom sjećanju.

Autorica uratka i predsjednik donjeg dijela autobusa

Karla Ušljebrka, 8.c

objavio: Anita Štimac   datum: 16. 10. 2016.

« Ožujak 2024 »