OBILJEŽAVANJE EUROPSKOG DANA JEZIKA

I ove godine u OŠ Čavle obilježen je Europski dan jezika (26. rujna) čiji je moto "Pričaj sa mnom!". Učenici osmih razreda spremno su se uključili u obilježavanje izradom kartica s navedenim motom na različitim europskim jezicima.

A kao rezultat kreativne i zabavne multijezične radionice osmaša nastali su mini-posteri koji krase vrata naših učionica.

U obilježavanje Europskog dana jezika uključili su se i učenici 7.-ih razreda.

U ponedjeljak, 10. listopada 2016., učenici 7.a i 7.c razreda imali su vrlo zanimljiv sat. Okupili su se u novouređenoj učionici (bivšoj knjižnici) te održali zajednički sat engleskog i njemačkog jezika uz vodstvo učiteljice engleskog jezika Nikoline Bolić Starčević i učiteljice njemačkog jezika Gordane Manojlović.

Sat je započeo uvodnom riječju vezanom uz obilježavanje Europskog dana jezika, a zatim su učenici poslušali prezentaciju na temu poslovica koju su izradili i prezentirali Petra Mavrinac 7.a i Ivan Sobotinčić 7.c. Na taj su način učenici upoznati s pojmom poslovice, najčešćim poslovicama koje koristimo u svakodnevnom životu i to na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku. Učenicima je skrenuta pozornost na razlike između poslovica i izreka.

Petra i Ivan su pripremili i mali kviz.

Učiteljice su za učenike pripremile dvije radionice. Učenici su podijeljeni u grupe.

Svaka je grupa dobila kocku ispunjenu karticama s poslovicama na engleskom i njemačkom jeziku te  omotnicu s poslovicam na hrvatskom jeziku. Učenici su naizmjenice bacali kocku, iz nje izvlačili poslovice na stranom jeziku te pronalazili njihove hrvatske istoznačnice.

Drugi zadatak je bio nešto teži. Svaka grupa je dobila omotnicu prepunu papirića s riječima iz kojih je trebalo sastaviti tri poslovice istog  značenja na tri jezika.

Nakom uspješno odrađenog zadatka, učenici su ispisali poslovice na engleskom, njemačkom i hrvatskom jeziku te ih zalijepili na plakate koji su izvješeni na hodniku i u učionici 102.

Učiteljica engleskog jezika Nikolina Bolić Starčević

Učiteljica njemačkog jezika Gordana Manojlović

objavio: Anita Štimac   datum: 22. 10. 2016.