20. listopad u OŠ Čavle - Aktivnosti posvećene zahvalnosti, humanosti i solidarnosti

U četvrtak, 20. listopada, obilježili smo Dan kruha - Dan zahvalnosti za plodove zemlje i Dan jabuka…

DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE

SLUŠAJ

Slušaj kako zemlja diše,

slušaj kako raste trava,

slušaj kako pod stopama našim,

skrivena snaga u sjemenci spava.

Lukas Juretić, 2.a

Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje obilježavaju se svake godine tijekom listopada s ciljem upoznavanja biološke raznolikosti te  podizanja svijesti o zaštiti okoliša, ekološkoj poljoprivredi i zdravoj prehrani.

Učiteljice Doris Šanko, Andreja Miler i Marta Zoretić te učitelj Matija Malatestinić pripremili su i održali vrlo zanimljivu prezentaciju o procesu nastajanja kruha, zastupljenosti različitih vrsta žitarica u prehrani i prehrambenim navikama kroz povijest. Učenike se još jednom podsjetilo i na zdrave navike življenja, važnost zdrave prehrane i prednosti ekološke poljoprivrede, a zajednički smo se prisjetili i nekih poslovica vezanih uz kruh.

Nakon prezentacije, vel. Pero Zeba blagoslovio je izložene učeničke radove, pohvalio trud učenika, njihovih mama i baka te naglasio važnost kruha kao izraza životne i duhovne snage. Učenik Tarik Bajmak poklonio je svoj kruh vel. Zebi, a  učenice Elena Komar, Lucija Mavrinac i Klara Pelčić su, u pratnji vjeroučiteljice Marte Zoretić,  posjetile Dječji vrtić Čavlić i Općinu Čavle te darovale svoj kruh.

Ravnateljica je uručila nagrade najuspješnijima naglasivši da je odabir bio uistinu težak jer su svake godine učenički radovi sve kreativniji i zanimljiviji.

U školskim prostorima postavili smo izložbu likovnih radova učenika 4.a razreda na temu kruha, izložili plodove zemlje našeg zavičaja, kruh i krušne proizvode, a u školskoj etno zbirci učenici mogu razgledati stare alate i predmete koji su se koristili ili se još koriste u obradi zemlje i pripremi kruha. Učenici 3.a razreda posebno su nas razveselili svojim zavičajnim kuharicama s receptima naših nona vezanih uz proizvode od tijesta i jabuka.

I NA KRAJU:

BUDI DOBAR KAO KRUH!

Nina Perušić, 5.a

Filip Milojević, 5.b

Dora Čargonja, 2.c

Anamaria Mavrinac, 3.c

Ana Malnar, 3.c

Ivano Štimac, 3.a

Adrien Ban, 1.a

Ema i Nina Štimac, 2.a

Patrik Hajduković, 2.a

Ivan Sobotinčić, 7.c

Juretić Lukas, 2.a

Lora Birtić, 5.a

Ravnateljica Tanja Stanković

objavio: Anita Štimac   datum: 27. 10. 2016.