MEĐUNARODNI MJESEC ŠKOLSKIH KNJIŽNICA I MJESEC HRVATSKE KNJIGE OBILJEŽAVA SE OD 15. LISTOPADA DO 15. STUDENOG 2016. GODINE

U listopadu se u Hrvatskoj održava Mjesec hrvatske knjige, kojim se promiče čitanje kao jedne od temeljnih društvenih vrijednosti. Obilježava se u knjižnicama i inim ustanovama diljem Hrvatske.

Pričaonica u  Gradskoj knjižnici Rijeka - ogranak Čavle za učenike trećeg razreda

Tema: Izumi

Knjižničarka Marta Lončarić odabrala je za učenike trećeg razreda predavanje o izumima. Izlaganje je popratila prigodnim ilustracijama i knjigama u kojima se mogu pronaći tražene informacije i dobiti potrebna znanja o izumima i izumiteljima. Učenici su aktivno sudjelovali u predavanju pokazujući pritom zavidnu razinu znanja o zanimljivoj i uvijek aktualnoj temi kao što su pronalasci i napredak čovječanstva kroz stoljeća.

Izum je novo rješenje tehničkog problema čija je novost definirana i potvrđena službenim dokumentom ( tzv. patentom ) nekog od nacionalnih ili međunarodnih ureda za zaštitu intelektualnog vlasništva.

U interakciji s učenicima gđa Marta se dotakla mnogih značajnih izumitelja i njihovih izuma:

• Leonardo da Vinci – renesansni um čije su ideje i zamisli bile toliko ispred tehnološke razvijenosti toga doba da gotovo ni jedan od njegovih izuma nije konstruiran
  • Edwin Land – prvi fotoaparat Polaroid
  • Benjamin Franklin – gromobran
  • Graham Bell – telefon, audiometar, detektor metala
  • Thomas Edison- žarulja i fonograf
  • Nikola Tesla – izmjenična struja i 111 patenata značajnih za čovječanstvo
  • Arhimed – najveći matematičar svih vremena

Posebna pozornost je posvećena pomalo zaboravljenom izumitelju Faustu Vrančiću.

Faust Vrančić je bio čovjek širokoga znanstvenog interesa, bavio se leksikografijom, filozofijom, teologijom i tehnikom. Tečno je govorio najmanje sedam jezika. Faust Vrančić najvažniji je konstruktor i tehnički pisac u Hrvata na prijelazu iz 16. u 17. stoljeće. Rođen je godine 1551. u Šibeniku. Još kao dječak otišao je u Ugarsku svome stricu biskupu Antunu Vrančiću koji je osobito utjecao na njegov razvoj.

U Veneciji je 1595. tiskano i danas iznimno zanimljivo djelo “Machinae novae” (Novi strojevi), u kojem se nalazi 49 skica i projekata s prikazom 56 tehničkih izuma, projekata i konstrukcija (mostovi, iskorištavanje vodotokova kao pogonskog sredstva, “homo volans”…), koji su iznimnom crtačkom vještinom izvedeni u bakropisima velikog formata. Po tome je ta knjiga vjerojatno jedna od najljepših hrvatskih knjiga svoga vremena.

Jedan školski sat brzo je iscurio i bio je nedostatan za zaigranu dječju maštu i bezbroj pitanja.

Đeni Kunsek, učiteljica RN-e

objavio: Anita Štimac   datum: 7. 11. 2016.