18. studeni – DAN SJEĆANJA NA HEROJSKI GRAD VUKOVAR

• Vukovar, mjesto posebnog pijeteta

Prigodnim komemoracijskim programom te Kolonom sjećanja, u kojoj na tisuće ljudi prolazi  od vukovarske Opće bolnice do pet kilometara udaljenoga Memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata, svake se godine obilježava godišnjica stradanja toga grada u Domovinskom ratu.

Bitka za Vukovar, u kojoj su, prema podatcima vukovarske bolnice, do sloma obrane grada 18. studenoga 1991. ubijena ili poginula 1.624 branitelja i civila te ranjeno njih 1.219, počela je 25. kolovoza, kada su JNA i srpske paravojne formacije krenule u opći tenkovsko – pješadijski napad. Prema podatcima bolnice, u agresiji na Vukovar i okupaciji toga grada ubijeno je ili poginulo oko 3.600 branitelja i civila.

U spomen na stradanje Vukovara u Domovinskom ratu Hrvatski sabor proglasio je 2009. godine 18. studeni Danom sjećanja na žrtvu Vukovara.

18. studeni 2016. – 25. godišnjica pada Vukovara

Prigodnim plakatima i predavanjem uz prezentaciju filma Ministarstva obrane RH-e  5 minuta za sjećanje: Bitka za Vukovar  obilježili smo 25. godišnjicu  stradanja i pada herojskog grada i grada heroja – Vukovara.

• Projekt Vukovarski vodotoranj – simbol hrvatskoga zajedništva

“...  kojim se želi ispričati priča o hrvatskom zajedništvu, prkosu iz Domovinskog rata, kada je vodotoranj sa stijegom na vrhu iz dana u dan odolijevao silnim granatama i napadu neprijateljskih snaga, a njegove su rane i danas vidljive...”

Gradonačelnik grada Vukovara,

Ivan Penava

I ove ćemo godine sakupljati dobrovoljne priloge za obnovu  vukovarskog vodotornja te svi učenici koji žele mogu svoj prilog predati razrednicima do 22.11. 2016. nakon čega će se objediniti svi prilozi razreda i uplatiti na račun:

• Promocija dugometražnog dokumentarnog filma Ovčara, neispričana priča

Na poziv Hrvatskog časničkog zbora Primorsko –goranske županije učitelji povijesti, ravnateljica i grupa učenika 8.a razreda nazočili su promociji dugometražnog dokumentarnog filma Ovčara, neispričana priča čiji su autori pripadnici Sindikata policije RH-e.

Na Ovčari je 20. i 21. studenoga 1991. od 17 sati do 1 sat ujutro ubijeno 276 osoba, a još se traga za posmrtnim ostatcima 76 osoba.

Promocija filma je održana 15. studenoga u Domu kulture Matija Mažić u Bakru.

objavio: Anita Štimac   datum: 16. 11. 2016.