SAT LEKTIRE S KNJIŽEVNIKOM

Pisanje je biti u drugom svijetu

Da sat lektire može biti drukčiji i zanimljiviji, potvrđuju šestaši OŠ Čavle. Učenici su imali priliku upoznati autora knjige koja se našla na popisu lektire za ovu školsku godinu. Radi se o dječjem romanu Twist na bazenu Jadranka Bitenca. Iako je zadnji dan siječnja bio veoma tmuran i maglovit, u nekadašnjoj knjižnici OŠ Čavle održalo se veselo i opušteno druženje.

Autor je druženje s učenicima započeo pričom o glavnom junaku koji živi u veoma nesretnoj obitelji čija je svakodnevica opterećena nasiljem, nerazumijevanjem i nepoštivanjem. Pričajući priču o nesretnoj obitelji, Bitenc otkriva da se radi o autobiografskoj priči, o tatinim batinama „ koje odavno ne bole“, progovara o svojim strahovima i razmišljanjima. Tijekom svoje priče autor je napomenuo da je roman posvetio svima koji žive u sličnim okolnostima i nesretnim obiteljima. Uz otkrivanje bolne istine svoga odrastanja, priča književnika začinjena je humorom, jednostavnim pristupom te temama koje djeci čine književno druženje zanimljivo i poučno. Kako početi priču, kako smisliti naslov, otkud crpiti inspiraciju, koji su likovi stvarni, koji su izmišljeni, samo su neka od pitanja koja su djeca postavljala autoru. Svako je pitanje dobilo odgovor te izmamilo smiješak i pljesak.

Ado, Lennon, Hrga, Nataša, Lili Darling, prijatelji iz razreda i odrasli, likovi su koje je književnik upleo u priču o prijateljstvu, odrastanju, o ljubavi, o otkrivanju identiteta „face s placa“ i pri tome ne krije da je veliki utjecaj na njegovo stvaralaštvo imao književnik Ivan Kušan. Govoreći o svojim uzorima, rado spominje Alberta Camusja i roman Stranac.

Cijeli svoj život posvetio je djeci. Radio je s djecom, piše i stvara za djecu, druži se s učenicima na književnim susretima. Svoje djelo Lana – godina mačke posvetio je kćeri koja se, kao i otac, bavi umjetničkim radom, dramaturgijom te ima svoj Teatar Don Hihot.

Jadranko Bitenc na susretu             Novinarke na zadatku

Što književnik kaže o pisanju? Pisanje je vrsta zanata. Piše svaki dan. Prikuplja, zapisuje i kreće u pisanje. Kaže: Pisanje je biti u drugom svijetu.  Povezuje se s likovima, postaje dio njih samih, daje najbolje od sebe i stvara. Uz pisanje, književnik voli putovati, slušati dobru glazbu i konzumirati velike količine čokolade.

Posveta u knjizi Twist na bazenu

Zabavan i poučan sat lektire zasigurno će ostati u sjećanju naših učenika. Bio je to susret koji je ponudio smijeh i optimizam, ali i vjeru da će se, ukoliko se nađemo u problemu, uvijek naći neko rješenje i izlaz. Treba pronaći nešto čime se možemo odmaknuti od svega. Za našega dragoga gosta to je pisanje.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 9. 2. 2017.