Dan broja π,14.3

Obilježavanje Dana broja π u OŠ Čavle

„I tako su učenici kroz zabavu i smijeh obogatili svoje znanje.“

U utorak, 14.3.2017. godine smo u Osnovnoj školi Čavle obilježili Dan broja Pi (π) prigodnom prezentacijom i radionicom koja se održala od 11.30 do 13.10 u učionici 104. Uz pomoć profesorica Gordane Majnarić Janeš i Anite Štimac i prezentatorica Mie Burić i Tena Tomiše, učenici su dokazili jednu vrlo zanimljivu teoriju, saznali zašto se broj Pi još naziva i Ludolphov broj i još mnogo toga.

Iz svakog razreda su sudjelovala po dva učenika te smo tako uspjeli posložiti šest grupa s četiri učenika. Učenici su najprije čuli nešto o Ludolphu van Ceulenu i zašto je drugi naziv za broj Pi još i Ludolphov broj, pažljivo su slušali i s uzbuđenjem čekali onaj zanimljivi dio, dokazivanje teorije. Učenici su uspješno dokazali da ako izmjerimo opseg i promjer neke kružnice i podijelimo ta dva broja da ćemo dobiti broj Pi što iznosi 3.14. Neki su bili više precizni, a neki manje pa su tako dobivali različite vrijednosti kao 3.15, 3.16, no svi su bili blizu broja Pi.

Zatim je slijedio onaj napetiji i zahtjevniji dio radionice, jedan učenik iz svakog razreda je dobio zadatak da nauči što više znamenaka broja Pi. Svi su učenici bili vrlo dobri, no prvo je mjesto zasluženo osvojila Matea Haramija  iz 6.a razreda koja je naučila čak 90 znamenaka broja Pi, drugo mjesto su podijelile Morena Maršanić(8.b) i Nika Rožmarić(5.a), a treće mjesto je osvojila Melisa Huskić(7.b).

Matea Haramija, 6.a

Nika Rožmarić, 5.a  i Morena Maršanić, 8.b

Melisa Huskić, 7.b

I tako su učenici kroz zabavu i smijeh obogatili svoje znanje. Obilježili smo taj dan na jedan poseban način, da bude zanimljiv, zabavan i prvenstveno edukativan te smo tako uljepšali, mi se nadamo, svima dan.

Tena Tomiša, 8.b

objavio: Anita Štimac   datum: 24. 3. 2017.

« Ožujak 2024 »