Matineja Noći knjige 2017. u OŠ Čavle

PUT OKO SVIJETA U 80 STRANA

Cilj Noći knjige je dati poticaj kulturi čitanja, poticati razgovor o literaturi, književnosti i svemu onome što knjiga predstavlja ili treba predstavljati u suvremenome društvu.

Treću godinu zaredom naša se škola pridružila manifestaciji Noć knjige održanoj u različitim ustanovama diljem Hrvatske. Naš je program započeo u 17:00 sati u učionici 103 gdje su učenici čitali ulomke iz sljedećih djela: 5. razred – Jules Verne: „Put oko svijeta za 80 dana“; 6. razred – Ivana Brlić Mažuranić: „Regoč“; 7. razred - Grčki mitovi; 8. razred – Nada Mihelčić: „Bilješke jedne gimnazijalke“. Čitače su odabrale i uvježbale učiteljice Hrvatskoga jezika Dolores Maršanić (8. razred), Romina Stanković Šubat (5. razred) i Katarina Badurina Miculinić (6. i 7.razred).

5.c - Put oko svijeta u 80 dana          6.a - Regoč

Osmašice predstavljaju Bilješke jedne gimnazijalke

Da čitanje ne bi bilo suhoparno i da bismo zadržali pozornost brojne publike, tekstove smo uredili u programu PowerPoint dodavši im fotografije, ilustracije, bilješke o autorima i zanimljivosti vezane uz njih i njihova djela. Učenici 6. razreda ubacili su u svoj program i nagradnu igru te tri najsretnija i najuspješnija igrača iz publike razveselili prigodnom nagradom. Osim toga, svi su sudionici od organizatora na dar dobili straničnik s motivom ovogodišnjega plakata Noći knjige.

Uslijedilo je čitanje ulomaka iz djela Ransoma Riggsa Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu. Ovaj dio programa priredio nam je Čitateljski klub naše škole pod vodstvom učiteljice Ane Novotny.

Čitateljski klub OŠ Čavle na djelu

Organizatori manifestacije su Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, Knjižni blok – Inicijativa za knjigu te portal za knjigu i kulturu Moderna vremena Info, a njihova je želja da se u Noći knjige u knjižarama, antikvarijatima, svim vrstama knjižnica, različitim institucijama te u svim zainteresiranim prostorima i ustanovama organiziraju razna događanja: predstavljanja knjiga, javna čitanja, druženja s autorima, radionice i slično, kako bi sudionike ljubav prema knjizi međusobno povezala u njezinu slavljenju i promicanju. Ovim programom ujedno je obuhvaćeno obilježavanje Dana hrvatske knjige (22. travnja) i Svjetskoga dana knjige i autorskih prava (23. travnja).

Učiteljice Romina i Katarina    Dobitnica 1. nagrade-Ramona Zoretić (u sredini)

Katarina Badurina Miculinić,

učiteljica Hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 27. 4. 2017.