PROJEKTNI DAN 2018. – VODA

Tematski broj lista Malin

Povodom Svjetskog dana voda novinarska grupa OŠ Čavle pripremila je tematski broj lista Malin. U posebnom tiskanom izdanju predstavljene su aktivnosti koje su se provodile tijekom priprema i na samom projektnom danu.

Voda je najrasprostranjenija tekućina na Zemlji,  bitan sastojak živih organizama  i nužna je za život svih živih organizama. Oni koji proučavaju vodu tvrde da se živa bića najvećim dijelom sastoje od vode i da ona čini tri četvrtine ukupne površine Zemlje. Osim toga, vodu moramo čuvati pa nastojimo i ekološki se osvijestiti i ekološki razmišljati o vodi.

Učitelji su napravili plan već početkom rujna, a učenici su, vođeni svojim voditeljima, odradili zadatke. Istraživali su, prikupljali podatke, analizirali i uspoređivali, bili su kreativni jer su motiv vode provukli kroz svoje likovne i literarne uratke, istraživanja, tehničke crteže, pokuse , dijagrame i slično. Mladi geografi istražili su Asuansku branu i Aralsko jezero, matematičari, fizičari i tehničari dokazali su da vodu treba čuvati i misliti o njenom učinkovitom iskorištavanju, prikupljali su i obradili podataka o količini padalina u trinaest hrvatskih gradova te pet europskih, jezičari su o vodi progovorili na njemačkom i engleskom tražeći motiv vode u književnim djelima, zabavnim društvenim igrama. Učenici su izradili straničnike s ekološkim sloganima, križaljke, rebuse, pisali haiku i crtali hajge.  Novinari su intervjuirali pomorca koji je dobitnik Plave vrpce Vjesnika, fotografkinju koja često fotografira vodu, odabrali likovne radove na temu vode. Veliku podršku u radu dali su učenici likovne grupe i informatičari i njihove voditeljice jer je trebalo dizajnirati naslovnicu, odabrati i opremiti likovne radove te pripremiti tekst za tisak. Podlistak je i svojevrsni podsjetnik da vodu moramo čuvati i brinuti se o njoj.

Tematski broj lista Malin

Dolores Maršanić, učiteljica Hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 25. 3. 2018.

« Ožujak 2024 »