MATEMATIKA I MAJČIN DAN

Sretan Majčin dan!

Majčin dan je blagdan posvećen majkama. Obilježava se svake godine druge nedjelje u svibnju. Toga dana svojim majkama poklanjamo cvijet ili neku sitnicu. Učenici 6.a bili su veoma kreativni jer su izradili originalne čestitke u kojima su primijenili znanje iz matematike.

U nastavnoj cjelini Četverokut, učenici šestih razreda uče vrste četverokuta s obzirom na paralelnost njegovih stranica. Za svaku vrstu nauče koja svojstva vrijede za stranice, kutove i dijagonale.

Na satu razrednoga odjela, učenici 6.a razred su izrađivali čestitke za Majčin dan i pritom ponavljali svojstva pravokutnika i kvadrata. Koristili su škare, ljepilo, flomaster, hamer papir i papire A4 formata koji imaju oblik pravokutnika. Naravno, koristili su i svoje znanje iz matematike.

Pravokutnik je osnosimetričan četverokut koji ima dvije osi simetrije. Kada su papir A4 formata presavili po osima simetrije, dobili su četiri međusobno sukladna pravokutnika čije su duljine stranica dvostruko manje od stranica početnog pravokutnika.

Od svakog manjeg pravokutnika formirali su kvadrat čija je duljina stranice jednaka duljini kraće stranice pravokutnika. Dijagonale kvadrata su jednakih duljina i međusobno su okomite. Dijagonala kvadrata pripada jednoj od četiri osi simetrije kvadrata.

Presavijanjem kvadrata po dijagonali učenici su dobili jednakokračan pravokutan trokut. Jednakokračan trokut je također osnosimetričan, a njegova os simetrije sadrži visinu na osnovicu. Presavijanjem tog trokuta po njegovoj osi simetrije, učenici su opet dobili jednakokračan pravokutan trokut. Postupak su ponovili te su na dobivenom trokutu izrezali kružni luk. Kad su rastvorili papir, on je imao oblik cvijeta. Opisanim postupkom izrezali su sedam međusobno sukladnih likova te ih ukrasili flomasterima.

Cvjetove su međusobno zalijepili po uputama preuzetih s mrežne stranice. Dobili su buket cvijeća koji su zalijepili na izrezani dio hamer papira te svojoj majci napisali poruku.

Sudjelujući u ovoj radionici, učenici su još jednom shvatili da je matematika svuda oko nas i kad se nešto radi s ljubavlju, onda to nije teško.

Anita Štimac, učiteljica matematike i informatike

objavio: Anita Štimac   datum: 13. 5. 2018.