UČENICI OSMIH RAZREDA OD 14. DO 15. LISTOPADA BORAVILI U SREDNJOJ DALMACIJI

U pratnji svojih razrednica, školske psihologinje te učitelja geografije i glazbene kulture, učenici osmih razreda u sklopu stručno naučne ekskurzije posjetili Zadar, Šibenik, Split, Klis i Sinj, te NP Krka i Sokolarski centar "Dubrava"

Put juga smo krenuli u ranim jutarnjim satima, a prvo odredište bio je grad Zadar. Ondje smo posjetili Muzej antičkog stakla i Muzej iluzija. U Muzeju iluzija posebno nam se svidio vortex tunel. Vodičkinja Lara nam je pokazala Trg pet bunara, Kneževu palaču, crkvu sv. Donata, katedralu sv.Stošije, Pozdrav Suncu i Morske orgulje.

Zadar

Uslijedio je posjet "Krešimirovom gradu", gradu Šibeniku gdje nas je svojom ljepotom i monumentalnošću posebno dojmila katedrala, a i pogled s tvrđave sv. Mihovila na grad i otoke nikoga nije ostavio ravnodušnim. Dobrom raspoloženji pridonijela je i temperatura zraka koja je dosezala visokih 25˚ C što nije najuobičajenija pojava za ovo doba godine pa su kratki rukavi bili dobitna odjevna kombinacija.

Ispred katedrale Sv. Jakova i podno Sv, Mihovila, Šibenik

Nakon Šibenika stigli smo u hotelski kompleks Solaris i odsjeli u hotelu "Andrija" gdje smo jedva dočekali večeru, a odmah potom i zabavu na plesnom podiju gdje smo pokazali svoje plesne (ne)vještine. Ujutro smo, između ostalog, doručkovali ukusne palačinke koje su mamile svojim mirisom. Na redu je bio posjet "najlipšem gradu na svitu", Splitu. Ondje smo u kraćem obilasku razgledali njegovu staru gradsku jezgru, Dioklecijanove podrume te zaželjeli želju kod Grgura Ninskog koja će nam se, nadamo se, i ispuniti. Posebno smo se veselili posjetu "Poljuda" o kojem smo poslušali kratko predavanje, a saznali smo da je za njegov izgled u obliku otvorene školjke zaslužan Boris Magaš, arhitekt koji je većinu svog života proveo u Rijeci, a  prilikom izgradnje Poljuda je ondje boravio gotovo po cijele dane.

Splitska riva i Poljud

Grgur Ninski

Nakon ručka svoje putovanje nastavili smo prema gradu Klisu,nadaleko  poznatom po svojim zidinama koje se ubrajaju među najduže u Republici Hrvatskoj. Njihovoj ljepoti nije mogla odoljeti ni filmska ekipa serijala "Igre prijestolja" snimivši ondje nekolicinu scena. Pa iako je uspon na Klis zahtijevao određenu fizičku kondiciju i napor, predivan pogled na Split i okolicu  zasigurno je bio više no dovoljnom nagradom. Nakon kraćeg odmora na osunčanim zidinama Klisa gdje je svatko pokušavao uhvatiti komadić hlada, nastavili smo svoj put prema gradu poznatom po viteškoj igri. Riječ je naravno o Alki i gradu Sinju. Ondje smo posjetili Muzej Alke, a za našeg slobodnog vremena uživali u razgledavanju grada. Po povratku u hotel igrali smo Uno s učiteljima i družili se.

Klis i Sinj

Ujutro smo, nedovoljno naspavani, doručkovali i krenuli prema Sokolarskom centru, oporavilištu ptica. Ondje smo saznali mnogo zanimljivih pojedinosti vezanih uz život sova i sokolova, a neki od nas imali su priliku držati spomenute ptice grabljivice na ruci. Uslijedio je posjet NP Krka koji plijeni svojom ljepotom, a nakon radionice posvećene vodi i tkalačkom stanu, uživali smo u netaknutoj prirodi i njenim ljepotama, prije svega pogledu na slapove.

NP Krka

Čekajući u redu na ukrcaj u brodić koji nas je prevezao do Skradina, počela je padati kiša. Po iskrcaju je započeo padati snažan pljusak pa smo skroz pokisli i promrzli stigli u Pakovo Selo gdje smo se razveselili ljubaznim domaćinima, a još više ukusnom ručku. Didina kuća i običaji vezani uz život naših starih ostavili su nas poseban dojam. Zadovoljni, puni novih iskustava i zanimljivih doživljaja vratili smo se svojim domovima u večernjim satima.

#eks2019.

#arrivatravell

#SamoJako#SamoBorka

#osmaši

#zadarskacrnobijelapantera

#temperaturnainverzija

#disko

#rozenaočale

#visitdalmatia

#svijetlećenarukvice

Lora, Anja i Nika, 8.a

objavio: Maja Rendić   datum: 3. 12. 2019.