BLAGDAN SVETOG NIKOLE

OŠ Čavle, 6.12.2019.

Sinoć su se pripremale čizmice i čarape, a danas su prepune slatkiša i darova jer – blagdan je svetog Nikole!

U katoličkom svijetu, ali i općenito u tzv. zapadnoj kulturi 6. prosinca slavi se Sveti Nikola. Djeca ga najčešće povezuju s darovima koje dobra djeca pronalaze u svojim čizmicama, a poznaju i Krampusa koji donosi šibe za zločestu djecu. No, tko je zapravo bio Sveti Nikola i od kuda dolazi legenda o darivanju djece?

Sveti Nikola ranokršćanski je biskup iz 4. stoljeća, iz maloazijskoga grada Mira, današnjeg Demrea u Turskoj. Njegovi bogati roditelji umrli su dok je još bio mlad pa je rano ostao sam. Već od rane mladosti se odlikovao velikim čovjekoljubljem i mnogim milosrdnim djelima. Uz njegov je život vezano mnogo anegdota i danas je među njima teško razlikovati koje su istinite a koje nisu. No sigurno je to da se isticao dobrotom i hrabrošću u vremenima kršćanskih progona. U svom životu uvijek se borio protiv nepravde i za ljubav prema bližnjemu, a vele da je i prodao sav svoj imutak te novac podijelio siromasima.
Danas je poznat kao svetac koji daruje dobru djecu.  Jedna od legendi koje se pričaju o njemu i vežu uz njegovo ime je i ona o siromašnom čovjeku koji je imao tri kćeri. Budući da je djevojkama za udaju trebao miraz, otac ih nije mogao udati. Nesretni otac odlučio je trgovati ljepotom i mladošću svojih kćeri, da tako zaradi, no Sveti Nikola je nekako saznao za tu odluku nesavjesnog oca pa je uzeo vrećicu, napunio je zlatnicima, umotao u platno. Prišuljavši se noću potajno do kuće, ubacio je zamotuljak kroz prozor. Otac triju djevojaka začudio se kad je ujutro našao toliki novac. Svota je bila dovoljna da časno uda jednu kćer, pa je to i učinio. Isto se dogodilo i po drugi put, pa je siromašni otac udao i drugu kćer. Pri donošenju novca za treću kćer otac je u zasjedi pričekao dobrotvora i u njemu prepoznao Svetog Nikolu.
Druga legenda govori da ga je na hodočašću u Svetu zemlju Palestinu zatekla oluja, te je lađa gotovo potonula. No Nikola je zaprijetio valovima i oluja se utišala. Sveti Nikola se zato slavi i kao zaštitnik i zagovornik mornara i svih putnika.
Umro je 6. prosinca 324. godine u dubokoj starosti, a godišnjica njegove smrti slavi se kao Dan Svetog Nikole.

Svetog Nikolu danas znamo kao zaštitnika djece, pomoraca, djevojaka, siromaha, studenata, farmaceuta, pekara, ribara, zatvorenika, trgovaca, putnika, otoka Sicilije, pariškog sveučilišta i mnogih gradova širom svijeta.

/preuzeto sa Portala za škole/

Prigodnim programom i proglašenjem nagrađenih  učenika obilježili smo za djecu jedan od najdražih dana u godini. I ove godine naše Drvo želja zasjalo je u punom sjaju. Učenici su ga ukrasili prekrasnim, kreativnim i originalnim čizmicama i još ljepšim porukama. Odabir radova bio je uistinu težak zadatak.

Nagrađeno je 24 učenika:

1.a: Niko Mikuličić

1.b: Maro Miculinić, Nikol Mavrinac

1.c: Nikol Drvenkar, Fran Nastić, Vita Linić, Paola Šarčević

2.a: Frana Broznić, Vito Ćoza, Lara Ružić Hodžić

2.b: Vanesa Babić, Tomi Glad, Emanuel Milinović, Lana Gumbarević

2.c: Fabian Valjan

3.a: Magdalena Fućak

3.b: Ivor Perković, Lucija Valić, Lana Glad

3.c: Karlo Radetić

4.a: Leona Grudiček

4.b: Roko Prtenjača

4.c: Greta Tibljaš, Nikola Vlašić

5.b: Leo Gumbarević, Una Žeželić

objavio: Maja Rendić   datum: 10. 12. 2019.