VAŽNA DOGAĐANJA TIJEKOM SVIBNJA I LIPNJA U OŠ ČAVLE

„Djeca imaju neotuđivo pravo na ljubav, svjetlo i toplinu, pravo na dvije ruke da se osjete zaštićenima, da se osjećaju ugodno…“

Riječi su P.Bosmansa i moto Osnovne škole Čavle kojim se naglašava koliko su učitelji i škola važni  u životu svakoga djeteta jer i oni, nesebično pružajući svoju ljubav, znanje i iskustvo, čine sve da se učenici osjećaju voljeno, zaštićeno i sigurno. Da je to tako, dokazuju važni događaji koji su se zbili tijekom svibnja i lipnja u OŠ Čavle.

Početkom svibnja mali Grajani radosno su dočekali otvorenje obnovljene škole što je bilo popraćeno prigodnim programom i druženjem u kojem su sudjelovali učenici, učitelji, roditelji, župan i ministar Jovanović. Škola je svojim radom započela daleke 1851.godine i od tada su se izmijenile brojne generacije. Obnovljena škola u Gradu Grobniku puno znači za kraj u kojem se nalazi jer je u riječima ravnateljice, načelnika, ministra bilo istaknuto koliko je bitno sačuvati mogućnost obrazovanja i dječji smijeh u tako malom, ali neobičnom mjestašcu na vrhu brda.

Učiteljica Đeni Kunsek, dugogodišnja učiteljica u Područnoj školi Grobnik, navodi u svom članku o povijesti škole sljedeće: „Biti učitelj u maloj školi znači biti i mama i tata i liječnik i spremačica i rame za plakanje. Odnos s djecom i roditeljima je prisniji i otvoreniji. Roditelji su spremni na suradnju u malim praktičnim stvarima kao što je pomoć oko prijevoza djece pri izlascima iz školske zgrade, spremanju drva u podrum, pečenju kolača za zajednička druženja, dočekivanje malih maškarona u svome domu….Učitelj u malo sredini bolje upozna dijete u njegovu odrastanju. Učitelj u maloj sredini često je obiteljski učitelj jer u svojim godinama službovanja često isprati troje i više djece iz iste kuće. Učitelj u Gradu Grobniku povezan je s crkvenim i svjetovnim običajima prelijepog mjesta na brdašcu…“

Nakon velikoga događaja u Gradu Grobniku, 24.svibnja 2013.godine povodom Dana škole,  oživjeli su hodnici Osnovne škole Čavle,  izložene su pohvalnice, diplome, medalje i pehari osvojeni tijekom školske godine, pjevalo se i natjecalo, uživalo u predstavama kojima se promiču ljudske vrijednosti te potiču mlade na razvijanje pozitivnih i odgovornih stavova. Uz organizirani kviz znanja, „robo trke na prstenac“, izradu zidnih ura tehnikom decoupaga, kreativnim radionicama s aromatičnim biljem i vunom, Dan škole bio je obilježen na poseban i jedinstven način iznova naglašavajući koliko se cijeni i potiče dijete, razvija njegova kreativnost i rad.

Najuspješnijim učenicima i njihovim učiteljima mentorima podijeljena su priznanja i prezentirane su neke od najzanimljivijih aktivnosti koje su se realizirale tijekom godine.

Stigao je zadnji dan nastave, 14.lipanj 2013., petak rezerviran za osmaše koji su se pjesmom, igrom i druženjem oprostili od klupa, učionica i učitelja koji su im bili velika podrška tijekom prve faze školovanja. Smijeh, zagrljaji, zajednička pjesma i suze obilježile su zadnji dan proveden u školi.

Svečana podjela svjedodžbi osmašima upriličena je 27. lipnja 2013. godine u Domu kulture Čavle. Uz nazočnost načelnika Lambaše, ravnateljice, učitelja i roditelja, osmaši su, uz besprijekornu voditeljicu Saru Grgurić, učenicu 8.b, osmislili program  kojim su razveselili  učitelje, roditelje i prijatelje.

Karla Žeželić, učenica 8.b, zaslužno je ponijela titulu učenice generacije 2012./2013. jer je svojim postignućima, izuzetnom marljivošću, izvrsnim rezultatima, sudjelovanju u raznovrsnim projektima doprinijela ne samo vlastitom uspjehu već i promicanju škole i kraja u kojem živi.

Da je sport važan segment svakoga djetinjstva, dokazuju uspjesi mlade odbojkaške nade, Ene Jurčić, učenice 8.a, koja je  proglašena najboljom sportašicom za ovu školsku godinu.

Svoje osnovnoškolsko obrazovanje  završilo je 70 učenika koji su hrabro krenuli prema nekim novim izazovima noseći u sebi poruku razrednica koje su im poručile da mudro i pametno traže putove kojima će ostvariti svoje želje i snove.

Događaji koji su se zbili u relativno kratkom vremenu pokazuju da svaki naš učenik, svako dijete ima prije svega pravo na ljubav, razumijevanje, toplinu, podršku jer se jedino tako može osjećati voljeno i sigurno.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 1. 7. 2013.