GROBNIČKA JESEN 2013.

JESEN NA GROBNIKU

Kao i svake godine, manifestacija Grobničke jeseni 2013. bogata je mnogim aktivnostima koje uključuju učenike u kreativne radionice, a dio su projekta Katedre Čakavskoga sabora Grobnišćine i OŠ Čavle sa osnovnim školama PGŽ-e.

Gđa Vlasta Juretić, dopredsjednica Katedre,  upoznala je učenike s poviješću Kaštela u Gradu Grobniku, radom Katedre i svim njenim aktivnostima te je izjavila slijedeće: „ Ovakvi događaji podsjećaju i na činjenicu da svih nas neki od članaka Zakona o zaštiti kulturnih dobara obvezuju da naslijeđenu baštinu štitimo, čuvamo i prosljeđujemo dalje najmanje u obliku u kojem smo ju zatekli, a upravo ovakvim projektima, kojih su sudionici djeca i mladi, činimo mnogo više. Jer, odrastanje djece u našim krajevima ispreplićemo s naslijeđenom baštinom da bi ju oni obogatili sobom. A bogaćenje mladošću je najsnažnije!“

Radionice za kreativne učenike iz škola PGŽ-a organizirane su tijekom listopada, a 15. listopada organizirane su za  učenike iz OŠ Čavle. U prostorima Kaštela u gradu Grobniku učenici su bili uključeni u rad slijedećih radionica:

• likovna/ keramičari ( Voditeljice: Monika Kukučević, Dajana Radoš)

Stvoreno s ljubavlju

• literarno – enigmatska i 3 +mi ( Voditeljica: Katarina Badurina - Miculinić)

Igranje riječima

• povijesno – etnografska ( Voditeljica: Denis Pavin )

Oživljavanje starih predmeta

• likovna, literarna i zavičajna ( Voditeljice: Sanja Sveško Šafar, Tanja Šojat

Puna košara jesenskih plodova

• web, foto radionica (Voditeljica: Anita Štimac)

Slikaj, obradi, objavi – Pogled s Kaštela

• školski list ( Voditeljica : Dolores Maršanić)

Novinarke na zadatku

U radionicama se stvaralo, pisalo, crtalo, istraživao fundus etno zbirke, fotografiralo, intervjuiralo, a sve u cilju navedenoga projekta da se na jednom mjestu okupe daroviti učenici za pojedina područja. Osim organizirane terenske nastave u Gradu Grobniku,  do 4. listopada 2013. godine bio je otvoren natječaj Darovani 2013.  na koji su pristigli brojni literarni i likovni radovi. Najbolji radovi iz navedenih izričaja objavljeni su u zajedničkom programu osnovnih škola koji se održao 17. listopada u 18 sati u Domu kulture na Čavlima. U ime domaćina, nazočne su pozdravile dopredsjednica Katedre, Vlasta Juretić, te ravnateljica OŠ Čavle, Tanja Stanković, a voditeljice  programa, Karin Volarić i Nika Klobučar, učenice 5.b razreda, su vrlo spretno i simpatično povezale pripremljene točke izvođača.

U programu su sudjelovale OŠ Hreljin, OŠ Jelenje-Dražice, OŠ Klana, OŠ Kraljevica, OŠ Kostrena, OŠ Sv. Matej, Viškovo i OŠ Čavle. Svaka škola predstavila se je prigodnom izložbom te kratkim programom, pjesmom, plesom ili recitacijom, želeći istaknuti osobitosti narječja kojim se služe i ljepote kraja iz kojega dolaze.

Zahvaljujući Katedri, mentorima i učenicima, ovogodišnja manifestacija bila je izuzetno bogata i kreativna te veliki izazov za sve naredne Grobničke jeseni.

Ovogodišnja Grobnička jesen završit će jednodnevnim izletom na otok Krk za nagrađene učenike i njihove učitelje mentore.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskog jezika

Nagrađeni radovi učenika OŠ Čavle

Zač nisi kod bura

Zač nisi kod bura,

da mi otpušeš misli,

da me ofriškaš

svojin mrzlin dahon

i ublažiš

bolni ognji

srca mojga,

baš kod prava bura.

Dorian Glad, 8.a, mentorica Romina Stanković Šubat, prof.

Štolver

Jedan je mićeri mali jako volel  štolveri, a to su mlične karamele, zavijene va jednoj žutoj hartici, a imele su posebno dobar ukus.

Vavik jih je držal va mićeroj latenoj bonbonjerici i smiron jih je jil. Ali, jedan dan mu se j pričinilo kod da čuje da niki plače. Još je bilo čudnije to ča nikoga ni bilo va kući, a niki j plakal onako „šoto voče“. Šal je bliže, otkud mu j dohajal zvuk. Kad tamo, imel je ča čut i videt. Va posudici, kadi mu stoje štolveri, ostal je još samo jedan i… plakal je. Mali se j tuliko začudil, da se ni mogal zajedno ni snać, ali ga ipak pita: „Zač plačeš? Ča ti j?“ Štolverić se malo pomesti: „Pojil si mi prijateli, mamu, tatu, brata, sih… Ostal san sam. A valda ćeš i mene…“

Ditetu ni bilo pravo, aš štolveri jako voli, ali sejedno mu j obećal da jih više neće jist. Brzo j šal kupit još štolverih da ovasti ne bude sam, da ima kunpaniju.

I zato danas imate sake sorte bonbonih, ali pravih štolverih ne. Današnja dica ni ne znaju ča su to štolveri i kako su jako dobri.

Mia Burić, 5.a, mentorica Jasna Juretić

Jesen

Ja san Jesen. Znatižejna san jako. Sa san kafena i vesela. Pu mene j jako mrzlo. Pijažaju mi se jako dažji i oblaki. Iman jednu dobru prijatelicu. Ona se zove Zima. Najviše voli snig i led, ali smo fanj slične. Sad dohaja naše vrime. Si se parićajte. Ja vas pozdravjan. Ne bojte se, i uživajte va dažju i na buri.

Leonarda Bernobić, 4.a, mentorica Adela Malnar

Čebuharova kuća

Matea Matković, 3.c, mentorica Bosiljka Klemen

objavio: Anita Štimac   datum: 21. 10. 2013.