preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Razno

 

Himna OŠ Čavle

U našem grobničkom kraju,

jedna je škola za koju svi znaju;

kao kaštel poznata, samo malo manja

utvrda je igre, prijateljstva znanja.

 

Prozori su njeni zrcala za ptice

i za svako dječje nasmijano lice;

u mirisu šume, dahu Mediterana

ona nam je drugi dom svakoga dana.

 

Ref.

Mi smo uvijek spremni za pjesmu i ples,

ponosno nosimo pobjednički dres,

djetinjstva našeg ti čuvaš blaga,

bila si i ostala čavjanska škola draga!

 

Na satovima svim u zraku su ruke

i kad dođe vrijeme za put u nove luke

bit ćemo spremni za sva vremena

u kojima ćeš ostati najdraža uspomena!

Vijesti

PETODNEVNI POSJET UČENIKA I UČITELJA OŠ ČAVLE I OŠ JELENJE-DRAŽICE OŠ MIHOVIL NAKOVIĆ, KOLJNOF (MAĐARSKA)

Nastavak programa međunarodne suradnje i razmjene učenika OŠ Mihovil Naković, Koljnof, OŠ Čavle, Čavle i OŠ Jelenje - Dražice:

Prijatel ni nikad dugo

 

Program temeljen na ljubavi prema hrvatskom jeziku i grobničkoj čakavici

 

Od 21. do 25. listopada 2013. godine, grupa učenika i učitelja OŠ Čavle i OŠ Jelenje-Dražice je po drugi put posjetila OŠ Mihovil Naković u Koljnofu, Mađarska. Mjesto Koljnof (Kópháza) je općina s 2 000 stanovnika u Đursko-mošonsko-šopronskoj županiji, udaljeno 5 km od Šoprona.


Koljnofska je osnovna škola dvojezična škola u kojoj učenici, potomci gradišćanskih Hrvata, pohađaju nastavu na mađarskom i hrvatskom jeziku te njeguju hrvatsku kulturnu baštinu. Hrvatski jezik koji njeguju koljnofski Hrvati vrlo je sličan grobničkoj čakavici čime su uklonjene sve komunikacijske prepreke. Iz tog je susreta proizašao dogovor o razmjeni učenika, te su do sada realizirane dvije posjete učenika iz Mađarske: u svibnju 2012. te u lipnju 2013. godine.  

Mihovil Naković (1840.-1900.), po kojem škola nosi ime, bio je pisac, skladatelj i učitelj ove škole, koordinator izdavanja školskih udžbenika na hrvatskom jeziku i veliki zagovornik uvođenja novogradišćanskog pravopisa.

Domaćini su se i ovaj put potrudili i priredili svojim gostima raznovrstan i zanimljiv program. Učenici su prisustvovali nastavi hrvatskog i njemačkog jezika, povijesti i glazbene kulture; aktivno su se uključili u radionice oslikavanja platnenih vrećica, izrade nakita i lampiona;  obišli  kulturno-povijesne znamenitosti obližnjeg Šoprona te posjetili mjesto Prisiku u kojem se nalazi Sakralni muzej.

 

 

 

 

 

Organiziran je i jednodnevni izlet u glavni grad Mađarske, Budimpeštu.

 

Uz razgled kulturno-povijesnih znamenitosti, učenici su posjetili i dvojezičnu školu u kojoj se nalazi hrvatski vrtić, osnovna škola, gimnazija i učenički dom.

 

Ni zabave nije nedostajalo. Održano je natjecanje u kuglanju, a najveće zadovoljstvo bila je vožnja bobom i posjet tvornici čokolade Harrer gdje su gosti uživali u degustaciji raznih vrsta čokolade.

 

 

Učiteljica tehničke kulture, Mira Fafanđel, je domaćinima održala prezentaciju Robotrke na prstenac, nastale prema pravilima stare viteške igre iz okolice Barbana (Istra), Trka na prstenac. Domaćini su vrlo brzo savladali osnove, te je održano malo natjecanje.

 

Gosti su nazočili i proslavi obljetnice Mađarske revolucije 1956. godine koja se obilježava 23. listopada.

Navečer su se učenici družili i zabavljali u obiteljima svojih domaćina kod kojih je većina učenika boravila po drugi puta.

Učenici i učitelji vratili su se zadovoljni i puni dojmova. Dobrodošlica, gostoljubivost i srdačnost domaćina pratila je goste tijekom cijelog boravka, a ljubav prema tamburici, pjesmi i tradicionalnom plesu učinila je boravak učenika i učitelja dviju grobničkih škola još ugodnijim i zabavnijim.

 

Ovim posjetom se nastavlja program međunarodne razmjene učenika Prijatel ni nikad dugo koji je započeo u prosincu 2011. godine kada je Katedra Čakavskog sabora Grobnišćine organizirala posjet Katedri Čakavskog sabora Šopron u sklopu kojeg su, uz predstavnike Katedre i Općine Čavle, Koljnof  posjetili i predstavnici naše škole. Glavni cilj ovog posjeta bio je dogovor o budućoj suradnji  između dviju Katedri, općina te osnovnih škola. 

Temelj međunarodne suradnje i programa razmjene učenika je činjenica da je grobnička čakavština proglašena zaštićenom nematerijalnom baštinom Republike Hrvatske te da je jedan od dugoročnih ciljeva  Razvojnog plana  Osnovne škole Čavle i profiliranje škole kao izvorišnog centra grobničke čakavštine. Vrijednost programa je u činjenici da on doprinosi suradnji susjednih škola, OŠ Čavle i OŠ Jelenje- Dražice i razvijanju svijesti o pripadnosti grobničkom kraju i vrijednosti grobničkog govora.

Međunarodni program razmjene učenika će također značajno  obogatiti kulturnu baštinu oba kraja, snažeći ljubav svakog pojedinca za zavičaj, čime će nedvojbeno uroditi druženja učenika za i izvan nastave te daljnje upoznavanje djece s nemjerljivim vrijednostima zajedničkih nam korijena. Šireći suradnju izvan domovine, kroz ovaj program razmjene učenika voditelji će djeci pomoći da prepoznaju sličnosti koje povezuju, ali i ukazati na  vrijednosti različitosti  koje  nadahnjuju.

Program se nastavlja dogovorom da će prijatelji iz Koljnofa na razmjenu dolaziti u mjesecu svibnju/lipnju, a naši će učenici biti njihovi gosti u listopadu. Radujemo se ponovnom susretu.

VISZONT LATAŠRA! (Do viđenja!)

 

Pripremile učiteljice OŠ Čavle:

 

Mira Fafanđel, učiteljica tehničke kulture

Gordana Manojlović, učiteljica njemačkog jezika

Denis Pavin, učiteljica povijesti



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Anita Štimac   datum: 3. 11. 2013.

Tražilica

e-Dnevnik


Brojač posjeta
Ispis statistike od 13. 9. 2015.

Ukupno: 653563
Ovaj mjesec: 7554
Ovaj tjedan: 1523
Danas: 164

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji


Korisni linkovi

Zabavno i poučno





preskoči na navigaciju