RAZIGRANA I MAŠTOVITA PLESNA PREDSTAVA

Palčica

Znamo da je ples oduvijek sastavni dio čovjekova života i da ga prati od pamtivijeka što svjedoče i brojni crteži u spiljama koji prikazuju čovjeka u pokretu. Plesom se izražavaju emocije, raspoloženja, reakcije na različite podražaje i utjecaje. Da je ples poseban način izražavanja, dokazuje  plesna predstava Palčica u izvedbi Plesnoga studija Flash Dance Unit.

Prikazana plesna predstava prava je poslastica za sve one koji vole dobru glazbu i ples kao što su hip hop, jazz dance, suvremne plesne tehnike, break dance i,svakako,  hvalevrijedan je projekt koji okuplja djecu različite dobi. Jednostavna scenografija, efektni kostimi, odlična glazba, zanimljiva koreografija elementi su koji plesnu predstavu Palčica čine primamljivom i zanimljivom, vrlo poticajnom jer se takvim projektima razvija i unaprjeđuje plesna kultura među mladima.

Pred očima publike izmjenjivali su se nježna Palčica, žaba i njen sin, hrušt, leptir, mišica, krt, lastavica i kralj cvijeća. Iako je scena vrlo jednostavna, do izražaja je došlo mnoštvo zelenih detalja,  zanimljivi i prepoznatljivi kostimi, lepršave tkanine, igra svjetla i dobra glazba što je sve zajedno ispričalo  priču o  malenoj djevojčici koja je na neobičan način izrasla iz sjemena. Prati se fabularni tijek Andersenove Palčice koja bježi od žabe, omiljena je među šumskim životinjama, nalazi utočište kod mišice, druži se s hruštom i krticom…Lastavica oslobađa Palčicu koja će upoznati predivnog mladića.

Razigranost malih i velikih plesača razveselila je naše učenike i njihove voditelje tako da su srdačnim pljeskom ispratili izvođače. Posebno je poticajno što su na pozornici mogli vidjeti svoje prijatelje iz školskih klupa koji su prije izvođenja s velikim oduševljenjemgovorili o projektu.

Andersenova bajka, koja progovara o  iskrenoj ljubavi, bila je odličan povod za pripremu i realizaciju plesne predstave. Gledajući predstavu, i mali i veliki bili su potaknuti  na razmišljanje o tome kakodobrota i  ljubav pobjeđuju, stoga ova plesna čarolija potvrđuje izrekuo ljubavi:

Od svih naših moći, ljubav je najjača.( I.B.Singer)

Učenice 5. razreda ponosne su na prijatelja koji sudjeluje u predstavi.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 31. 1. 2014.