PU PRIMORSKO-GORANSKA, Odsjek za prevenciju: TREĆA GODINA PROVEDBE PREVENTIVNOG PROGRAMA ZAJEDNO VIŠE MOŽEMO U OŠ ČAVLE

Program je namijenjen učenicima četvrtih, petih i šestih razreda osnovne škole, roditeljima , učiteljima i lokalnoj zajednici . Usmjeren  na prevenciju zlouporabe opojnih droga i drugih sredstava ovisnosti, vandalizma , vršnjačkog nasilja te drugih oblika rizičnog ponašanja, a sastoji se od  5 komponenti: Mogu ako hoću 1 – MAH 1, Sajam mogućnosti, Prevencija i alternativa – PIA 1, Prevencija i alternativa – PIA 2 i Mogu ako hoću – MAH 2.

Nakon realizacije prve komponente preventivnog programa „Zajedno više možemo“, MAH 1 (Mogu ako hoću), u veljači 2014., kada su učenici četvrtih razreda posjetili  3. policijsku postaju  i upoznali se sa zaštitnom ulogom policije i načinima na koji se mogu obratiti za pomoć,  18. ožujka 2014. godine realizirana je s učenicima petih razreda treća komponenta programa, PIA 1 (Prevencija i alternativa 1) koja se sastoji od interaktivnog predavanja i radionica  o policijskom postupanju u slučajevima zlouporabe droga, konzumiranja alkohola, vandalizma i vršnjačkog nasilja, a  19. ožujka 2014., s roditeljima učenika šestih razreda, peta komponenta programa,  MAH 2 (Mogu ako hoću 2), usmjerena na edukaciju roditelja o aktivnostima i modalitetima rada policije, štetnosti zlouporabe opojnih sredstava i drugih oblika rizičnog ponašanja kod djece i mladih te pravovremenog  reagiranja.

S obzirom da je cilj ovog programa kontinuirana  višegodišnja edukacija, u travnju 2014., za učenike šestih razreda realizirat će se četvrta komponenta programa, PIA 2 (Prevencija i alternativa 2), koja se sastoji od predavanja o štetnim posljedicama zlouporabe droga i alkohola te drugih oblika rizičnog ponašanja, posebice vandalizma i vršnjačkog nasilja, a u svibnju 2014. godine, u dvorištu i sportskoj dvorani OŠ Čavle, za učenike četvrtih razreda OŠ Čavle i OŠ Jelenje Dražice, planira se provedba druge komponente programa, Sajam mogućnosti, kada  će policija u suradnji s lokalnom zajednicom ponuditi učenicima korisne alternative, odnosno sportske, kulturne i druge sadržaje kojima mogu kvalitetno ispuniti svoje slobodno vrijeme.

Školski preventivni tim

objavio: Anita Štimac   datum: 21. 3. 2014.

« Ožujak 2024 »