GRAĐANSKI ODGOJ NA SATU RAZREDNE ZAJEDNICE UČENIKA PETIH RAZREDA

Demokratsko upravljanje školama

Kako je organizirana škola? Hoćemo li  sljedeće godine birati predsjednika razreda, predstavnika za Vijeće učenika prema svim demokratskim načelima? Kako razlikovati vlast i moć? Jesmo li odgovorni? Kako steći odgovornost?

Zajednički sat razredne zajednice učenika petih razreda održan je 7. travnja 2014. godine u učionici 105 na temu  Demokratsko upravljanje školama  prilikom kojeg su učenici mogli dobiti odgovore na pitanja  o demokraciji, odgovornosti, moći i vlasti, o tome kako se pojedina načela Građanskog odgoja mogu uklopiti u svakodnevni život  škole.

Predavanje je održala Gordana Manojlović, učiteljica Njemačkoga jezika,  koja je na početku sata učenike upoznala s osnovama građanskog odgoja tj. o njegovoj primjeni u nastavi od sljedeće školske godine. Nakon predavanja o tome što znači demokratski upravljati  državom i školom, učenici su pažljivo pratili prezentaciju o provedenim izborima za predsjednika razreda u  III. OŠ Čakovec  te odlučili da će sljedećeg predsjednika izabrati prema pravilima  provođenja izbora kojima se razvijaju vještine sudjelovanja u izbornim procesima kao glasači i kandidati. Prisjetili su se nedavno raspisanih izbora za 11 hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu za 25. Svibnja 2014.

Cilj sata, prije svega , bio je pokazati da je demokracija  vrijednost koja u sebi objedinjuje najviše ideale kojima čovječanstvo teži, a to su:  sloboda, jednakost, ljudska prava, dostojanstvo, dobrobit i sigurnost.

Razrednice petih razreda

objavio: Anita Štimac   datum: 11. 4. 2014.

« Ožujak 2024 »