28.-30.TRAVNJA 2014. STRUČNO-NAUČNA EKSKURZIJA U AUSTRIJU (GRAZ, KLAGENFURT)

Od čokolade do Atomiuma

Za učenike 4. 5. i 6. razreda naše škole koji uče njemački jezik, organizirana je trodnevna  terenska nastava po Austriji. Bogat program obuhvatio je poznate i atraktivne lokacije tako da su učenici  mogli razgovarati s izvornim govornicima njemačkoga jezika.

Štajerska je savezna država Republike Austrije. Površinom je druga po veličini od devet austrijskih saveznih država. Graniči sa Slovenijom kao i s pokrajinama:

Gornja Austrija, Donja Austrija, Salzburg, Gradišće i Koruška.

Ulaskom u Štajersku, zeleno srce Austrije, učenici su pažljivo slušali predavanje gđe Silvije Nežić o položaju Austrije, zanimljivostima po kojima je Austrija poznata, istovremeno uživajući u pogledu na obrađena polja, guste zelene šume, uređene okućnice seoskih kućica.

Okusiti različite vrste čokolada omogućio je posjet tvornici Zotter u mjestu Riegersburg u austrijskoj regiji Vulkanland. Obilazak tvornice uključivao je gledanje filma o kakaovcu i proizvodnji čokolade, kušanje čokolade te pripremu mliječnog napitka. Zanimljivo je istaknuti činjenicu da su svi sastojci ekološki uzgojeni.

Posjetitelji kušaju čokoladu oslikanim keramičkim žlicama

Čokolada za vegane

Priprema mliječnog napitka

Čokolada za svačiji ukus

Nakon slatkog obilaska, uslijedio je posjet Riegersburgu, starom dvorcu, smještenom na stijenama vulkanske planine. U 17. stoljeću dvorac  dobiva svoj današnji izgled, u vrijeme kada je gospodarica utvrde bila Katharine Elisabeth Freifrau von Galler. Vlasnici utvrde Riegersburg su kneževi Liechtenstein, a ubraja se u najomiljenija izletnička odredišta.

Moderni lift vodi do vrha brda na kojem se nalazi dvorac

Nakon obilaska dvorca učenici su do podnožja prošetali

Graz  je drugi grad po veličini i broju stanovnika u Austriji. Ima oko 250.000 stanovnika i glavni je grad savezne pokrajine Štajerske. Kroz grad teče rijeka Mura. Učenici su mogli saznati kako je povijesno središte Graza  upisano na UNESCo-v popis mjesta svjetske baštine u Europi 1999. godine. Iako je sljedeći dan bio rezerviran za šetnju Grazom, na putu do hotela Ibis, učenici su vidjeli Kunsthaus, muzej moderne umjetnosti, i  Murinsel, čelični otok na rijeci Muri.

Dvorac Eggenberg , Schloss Eggenberg, najljepša je  barokna građevina u Štajerskoj.  Zanimljiv je po tome što ima 4 tornja (toliko je godišnjih doba), 365 vanjskih prozora (prema broju dana u godini), 52 na 24 prostorije (broj sedmica u godini i sati dana), svaki kat ima 31 sobu (broj dana u mjesecu). Izložba kineskih porculanskih tanjura, oslikani svodovi, dvorana s kristalnim svjetiljkama, svilene tapete samo su neke od vrijednosti od kojih je jednostavno učenicima zastao dah.

Dvorski paun raširio je svoj rep i zaželio dobrodošlicu učenicima

U očekivanju obilaska dvorca

Schlosberg se nalazi na brdu usred Graza tako da su učenici mogli uživati u pogledu na Graz. Učenici su  do vrha stigli modernim  dizalom, Schlossbergliftom, a spustili se do centra pješice.

Panorama grada

Na vrhu je Uhrturm , najupečatljiivija znamenitost Graza. Znamenitost ovog sata je da mala kazaljka pokazuje minute, a velika sate. Toranj se na tom mjestu spominje još u 13. stoljeću, a sadašnji oblik dobio je u 16. stoljeću. U njemu se nalaze tri zvona. Najstariji, još iz 13. Stoljeća, otkucava sate. Drugo je u prošlosti upozoravalo na požare, dok je treće zvonilo tijekom smaknuća, a kasnije i za upozoravanje skitnica na napuštanje kompleksa, radi zaključavanja. Toranj je okružen parkovima, cvijećem i drvećem.

Trenutak odmora na klupi pokraj Uhrturma

Slobodno poslijepodne učenici su proveli u šetnji gradom u pratnji gđe Nežić koja je posebno istaknula važnost Hauptplatza, glavnog središnjeg trga, gradske vijećnice iz 19. Stoljeća te fontane posvećene štajerskom princu, koja predstavlja 4 rijeke: Muru, Dravu, Enns i Sann. Uz Hauptplatz važni su trgovi Färberplatz, Mehlplatz i Glockenspielplatz jer se natom području nalaze brojni kafići, slastičarnice, trgovine, suvenirnice, cvjećarnice i veliko tramvajsko središte u blizini kojeg je i restoran Sorger u kojem su učenici večerali.

Posjet Austriji završio je posjetom Piberu, selu lipicanaca, Minimundusu i Klagenfurtu. U Piberu se nalazi najpoznatije uzgajalište lipcanaca Španjolske škole jahanja u Beču.

Minimundus je park minijaturnih građevina u Klagenfurtu u Austriji. Nalazi se na jezeru Wörthersee. Sadrži preko 150 minijaturnih modela arhitekture iz cijelog svijeta, napravljenih u mjerilu 1:25. Neki od izloženih modela su: Kip slobode Bazilika sv. Petra, CN toranj u Torontu, Atomium , a  Hrvatsku predstavlja  svjetionik  Porer  koji je smješten jugozapadno od južnog rta poluotoka Istre.

Svjetionik Porer

Dobro organizirana terenska nastava pružila je učenicima nezaboravan doživljaj, stjecanje novih iskustava i upoznavanje kulture i običaja Austrije.

U Klagenfurtu, ispod zmaja

Voditeljice: Gordana Manojlović i Dolores Maršanić

objavio: Anita Štimac   datum: 5. 5. 2014.