DAN ZNANOSTI U OŠ ČAVLE 10.11.2014.

10. studeni - Svjetski dan znanosti za mir i razvoj

U ponedjeljak, 10. studenog, u OŠ Čavle je obilježen Svjetski dan znanosti za mir i razvitak. Već nekoliko godina zaredom, u skladu s ciljevima Školskog razvojnog plana, multidisciplinarnim pristupom i sadržajno bogatim projektnim danom posvećenom znanosti želi se kod učenika razviti svijest o ulozi znanosti u promociji mira i održivog razvoja te razviti interes za prirodne znanosti i matematiku. I ovogodišnji projektni dan još jednom je podsjetio učenike kako znanost može biti korisna i zanimljiva, a organizirale su ga učiteljice matematike, Gordana Majnarić Janeš i Anita Štimac.

Za one najmlađe, učenike drugih i trećih razreda, mladi kemičari i njihova učiteljica Ivana Vadlja, pripremili su niz zanimljivih i vrlo efektnih pokusa koje su učenici pratili s oduševljenjem i ugodno iznenadili točnim odgovorima. Dio učenika prvih i četvrtih razreda uživao je u Hokus-pokus satu koji je za njih pripremila učiteljica Andreja Miler.

Za učenike 4. – 8. razreda održana je prigodna prezentacija zbirke zadataka iz matematike koju je izradila Kreativna grupa sa  učiteljicama  Gordanom Majnarić Janeš i  Anitom Štimac te  kratak film Paradoks blizanaca koji je  pripremila učiteljica matematike, Ljerka Linić.

Uslijedio je kviz Tko će biti znanstvenik? koji je osmislila učiteljica povijesti Denis Pavin, a učenici šestih razreda osmislili su sa učiteljicom hrvatskog jezika originalan plakat na temu znanosti.

Posebnost projektnih dana su vanjski suradnici koji se rado odazivaju  pozivu. Tako je radionicu Zlatni rez vodila doc. dr. sc. Vedrana Mikulić Crnković, a radionicu Pomozimo pandama Marina Šimac, magistra edukacije matematike, obje sa Odjela za matematiku Sveučilišta u Rijeci.

Učenicima sedmih i osmih razreda svoj rad u području  masene spektrometrije, biokemije i molekularne biologije predstavio je nekadašnji učenik OŠ Čavle, dr. sc. Marko Jovanović s Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci.

Dio učenika isprobao je svoje računalne vještine u robotici i igri Robotrka na prstenac koju je s grupom robotičara učenicima demonstrirala učiteljica Mira Fafanđel.

Gordana Majnarić Janeš i Anita Štimac

objavio: Anita Štimac   datum: 15. 11. 2014.