PROMOCIJA 20. ZBIRKE ČAKAVČIĆA PUL RONJGI

Čakavčići proslavili 20. rođendan

U 1. zbirci  Čakavčića pul Ronjgi , nalazi se rečenica gospodina Matetića koji  je izjavio da je Materini zajik najlepši i najdraži - kakov je, iz koje je vidljivo koliko je domaća riječ važna i koliko je potrebno poticati stvaralaštvo na narječju kako bi se sačuvao od zaborava. Jedan od zaključaka ovogodišnjeg 6. simpozija učitelja i nastavnika hrvatskoga jezika je da standardni jezik treba poučavati, a zavičajni idiom njegovati te poticati stvaralačko poučavanje učenika upravo na materinskom jeziku.

Svoj 20. rođendan Čakavčići  pul Ronjgi proslavili su u predvorju OŠ Čavle gdje se uz bogat i zanimljiv program  predstavili 20. zbirku radova. Nagrađeni učenici pročitali su svoje radove, a svim učenicima i školama koje su sudjelovale u ovogodišnjoj proslavi poklonjene su zbirke.  Zahvaljujući Ustanovi Ivan Matetić Ronjgov iz Viškova, dobro osmišljen program vodila je Nina Dukić, nazočne je pozdravio Darko Čargonja, a uvodnu riječ o ovogodišnjem jubileju uputilo je uredništvo zbirke.

OŠ Čavle kao domaćin ovogodišnje proslave pripremila je glazbeni program u kojem su se predstavili glazbeno-scenskom igrom Jesen grije bojama toplim čije je tekst napisala Vlasta Juretić, a glazbu Vinko Škaron. U veseloj glazbenoj-scenskoj igri sudjelovali su: Ramona Zoretić, 5.a, Leonarda Bernobić, 5.a, Petra Mavrinac, 5.a, Ivan Njegovan, 5.a, Ana Miculinić, 4.b, Anabel Kukec, 5.a, Nicole Viškanić, 5.a, Melani Božić, 5.a, Eni Cvečić, 5.a i zbor OŠ Čavle Čavjanski kanturići.

Posebno emotivan trenutak bio je susret s nekadašnjim čakavčićima OŠ Čavle. Svoje su radove pročitali Robert Žeželić  (1995.), Ivana Cvitan ( 1998.), Stella Paris ( 2008. ) i Ana Ančić (2000.). Istaknuto je kako se radovi učenika OŠ Čavle nalaze u svim zbirkama Čakavčići pul Ronjgi od 1995.godine.

Program za ovogodišnje Čakavčiće osmislile su, uz veliku podršku Ustanove Ivan Matetić Ronjgov, Viškovo, učiteljice hrvatskoga jezika Katarina Badurina Miculinić i Dolores Maršanić,  učiteljica likovne kulture Monika Kukučević i učiteljica glazbene kulture Marijana Maričić.

Program su obogatili i mali pjevači sa svojim pjesmama koje su izveli na ovogodišnjem Dječjem  festivalu »Kvarnerić« '14: Katarina Zubčić,  Nina Gregorović, Tara Gajica i Antonela Dizdar.

U ovogodišnjoj zbirci svoje su mjesto našli radovi učenika OŠ Čavle Daria Matković, 2.a i Karla Mavrinca ,6.a,  koji su dobili 3. nagradu u kategoriji radova 1.-4. razreda, tj. 5.-8.razreda. Za naslovnicu zbirke odabran je likovni rad Daniela Pranjića, prošlogodišnjeg učenika OŠ Čavle.

Na kraju programa voditeljica Nina Dukić pozvala je sve učenike da pišu i dalje teda ne zaborave svoju domaću besedu kojom mogu najiskrenije izraziti ono što ih muči ili veseli, čime su zaokupljeni i o čemu sanjanju.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

Čakavska beseda

Cvijet, ručnik, žarač, budilica i čarapa…

Besede su ke moramo znat.

Rožice, šugaman, popičak, žvejarin i kopica

Besede su ke srce i dušu teple.

Karlo Mavrinac, 6.a

Moja majka

Moja majka dela kruh, kolači i kiflice od muke, ki put od črne, domaće, a ki put od bele, one kupovne. Mene više pijaža kad dela od one domaće, z našega malina va Martinovu Selu.

Daria Matković, 2.a

objavio: Anita Štimac   datum: 24. 11. 2014.

« Ožujak 2024 »