LIJEPOM NAŠOM EKSKURZIJA UČENIKA OSMIH RAZREDA

U ponedjeljak, 6. listopada 2013., osmaši Osnovne škole Čavle  krenuli su na duuugo očekivanu ekskurziju. Iako su najavljivali kišovito vrijeme sva tri dana, a tako je nakraju i bilo, to  ih nije omelo u njihovom planu da iskoriste sve što im se pruža i da se zabave koliko god  je moguće.

Zaputili smo se prema Dalmaciji, točnije prema Zadru. Stali smo na 20 minuta u Senju da prezalogajimo i "protegnemo noge". Atmosfera u busu je bila fantastična. Neki su pjevali, neki su se slikali, neki su jeli, neki su spavali... Konačno smo stigli do Zadra i eto ti kiše. Naravno, to ne bi bili mi da smo uzeli kišobrane pa… trk na kiosk po kišobrane.

U centru starog, i po kiši prekrasnog grada, susreli smo se sa lokalnom vodičkinjom i saznali ponešto o bogatoj povijesti grada i najznačajnijim kulturno-povijesnim znamenitostima. Poslušali smo kako more stvara prekrasne melodije na morskim orguljama i "škicnuli", koje li ironije, pozdrav Suncu.

Zaputili smo se prema hotelu i ondje do večere većinom odmarali. Hrana je bila odlična i svi smo, onako gladni, nagrnuli na švedski stol hotela "Solaris". Diskooo. Dvije večeri diska. Kud ćeš bolje! Isplesali smo se obje večeri, napjevali se s prijateljima, razrednicama... Umorni od skakanja, zaspali smo u rekordnom roku.

Razrednice su nas rano ujutro došle probuditi. Prerano ako se nas pitalo. Ali nije… raspored je bio unaprijed pomno isplaniran i ubrzo smo bili spremni za nove pustolovine. Prva destinacija bio je  Šibenik. Razgledali smo katedralu sv. Jakova i bili oduševljeni  remek djelom slavnog Jurja Dalmatinca. Slobodno vrijeme iskoristili smo za kupovinu suvenira. Ovaj puta nas kiša nije omela jer je počela padati kada smo krenuli autobusom prema Primoštenu. A u Primoštenu SUNCE! Posebno nas je dojmila stara jezgra grada sa kućama čiji su krovovi prekriveni kamenim pločama. Slobodno vrijeme iskoristili smo za šetnju uz more, uživajući u prekrasnoj prirodi i suncu.

Uslijedio je odlazak u Sokolarski centar, jedini rehabilitacijski centar u Europi. Naučili smo mnogo toga o sovama, sokolima i ostalim krilatim grabežljivcima ovog područja.

Prepuni dojmova, uputili  smo se prema hotelu. Slobodno vrijeme do večere "potratili" smo na bazenu. I ove večeri nas je očekivao disko. Kao i večer prije, bilo je ludo i nezaboravno.

Treći i zadnji dan našeg putovanja, uslijedilo je pakiranje. Sa tugom smo se  pozdravili sa "Solarisom" i krenuli prema Nacionalnom parku "Krka" gdje smo uživali u veličanstvenim slapovima, bujnoj vegetaciji, čistom zraku te snimili predivne fotografije...

Uputili smo se prema zadnjoj destinaciji naše ekskurzije, Pakovom etno selu, koje je po mnogima najzanimljiviji i najbolji dio ovog bogatog i  šarolikog trodnevnog programa. Ondje nas je dočekala veoma simpatična i duhovita žena mladolikog izgleda. Pakovo selo, sa etno kućama i sadržajima koje nudi, vjerno dočarava život ljudi nekad u kamenitom kršu Dalmatinske zagore. Na trenutke smo imali osjećaj kao da se i sami nalazimo u prošlosti.

Svoje plesno umijeće iskušali smo i u plesanju  dalmatinskog folklornog plesa te uživali u odličnom ručku. Pokupovali smo sve što se kupiti dalo i krenuli prema našoj dragoj Grobnišćini.

Atmosfera na kraju je obično najbolja. Tako je bilo i sada. Pjevali smo i pjevali. Našoj psihologici Ankici posvetili smo pjesmu "A u zoru Ankica me buuuudiiiii!".

Umorni od puta i neprospavanih noći, ali zadovoljni i puni dojmova, uputili smo se svojim kućama i prepričavali svoje doživljaje.

Zahvaljujemo svima koji su organizirali „cijelu stvar“, a posebno našim najdražim razrednicama, Ani Kovačić, Ljerki Linić i Marijani Ramljak, našoj najdražoj vjeroučiteljici Marti Zoretić te psihologici Ankici Banduka koja nas je budno čuvala i pazila kao malu dječicu (u tome nisu zaostajali ni ostali učitelji).

Bilo je nezaboravno i prekrasno!

Klara Brigović, 8.b

Kao i prošlogodišnji osmaši, i ova generacija je krenula na svoj dugo očekivani trodnevni izlet u Srednju Dalmaciju. Prvi dan smo krenuli prema Zadru. U razgledavanju Zadra te slušanju morskih orgulja omela nas je kiša. Svoje sklonište pronašli smo u crkvi sv. Stošije. Taj dan smješteni smo u Solarisu čije nam je osoblje, uz vrlo ukusnu hranu, pripremilo i malo iznenađenje - zabavu koja je potrajala do ranih jutarnjih sati. Drugog smo dana razgledavali Šibenik, no put nas je odnio sve do Sokolarskog centra. Predavanje o sovama i sokolovima oduševilo je sve osmaše, a svoje oduševljenje nismo mogli sakriti sve do Primoštena gdje nas je dočekalo sunce! Predivne kamene ulice i crkva na uzvišenju podsjetila nas je na Rovinj. Treći dan u Pakovom selu u Dalmatinskoj zagori mogli smo vidjeti kako su ljudi nekada živjeli te zastarjele običaje. I kako se kaže, šećer na kraju našeg puta bio je obilazak predivnog nacionalnog parka Krka. Puni doživljaja i novog znanja vratili smo se svojim domovima u kasnim večernjim satima.

Eli Derenčinović, 8.c

objavio: Anita Štimac   datum: 20. 10. 2013.