RADIONICE POVODOM GROBNICKIH JESENI-KAŠTEL,GRAD GROBNIK

Čavle je kao domaćin 6. listopada 2014. otvorila ovogodišnju manifestaciju Grobnička jesen 2014. u prostoru Kaštela Grada Grobnika.

6. listopada u svijetu se obilježava i Međunarodni dan djeteta, a učenici OŠ Čavle, koji su članovi izvannastavnih aktivnosti, proveli su ga na zanimljivim i kreativnim stvaralačkim radionicama podijeljeni u četiri skupine, literarno-entnografsku, likovnu, novinarsku i web-grupu. Pridružili su nam se i učenici Područne škole sa svojim učiteljicama.

Tema literarno-etnografske radionice bila je Vijaj čez starinu – učenici su odabrali i fotografirali tridesetak izložaka iz zbirke Zavičajnoga muzeja te svakoj fotografiji na plakatu pridružili odgovarajuće stihove koje su osmislili za pojedini eksponat.  Potom su se zabavili izradom fotostripa.

Likovna grupa stvorila je dva rada u kombiniranoj tehnici, jedan na pleksiglasu, drugi na ljepenki. U prvom radu motiv su zidine Kaštela, a u drugom pogled na Grobničko polje. Na početku radionice poslušali smo predavanje  domaćeg kipara,  gospodina Tomislava Pavletića, koji nam je ukratko predstavio oblikovanje skulptura u kamenu - etape rada od početne ideje do realizacije u materijalu.

Učenici PŠ Grobnik su cijeli tjedan izrađivali slike  od kestena - jesenske plodove, šumske životinje pa i sam Grad Grobnik s kaštelom, crkvom i školom, a na radionici je nastao plakat s fotografijama nastalih radova. Na samom kraju složili su veliki Grad Grobnik na podu okrugle dvorane Kaštela.

Sve su sadržaje budno pratili članovi školske web, novinarske i radijske družine.

Osim OŠ Čavle u programu Grobnička jesen 2014., koji obuhvaća radionice u Kaštelu i literarno-likovni natječaj Darovani, na završnoj svečanosti koja će se održati 30. listopada u Domu kulture Čavle s početkom u 17:00 sati zajednički kulturnoumjetnički program izvest će sve škole sudionice programa, a to su OŠ Bakar, OŠ Kraljevica, OŠ Kostrena, OŠ Sv. Matej (Viškovo), OŠ Jelenje-Dražice, OŠ Josipa Pančića (Bribir), OŠ Novi Vinodolski te OŠ Hreljin, a tada će se proglasiti i rezultati natječaja Darovani.

Katarina Badurina Miculinić, učiteljica HJ-a i književnosti

objavio: Anita Štimac   datum: 6. 10. 2014.