2015-10-16 23:05:00

ZAVIČAJNA RADIONICA – IZLET U MARTINOVO SELO I DRAŽICE 7.10.2015.

Tijekom planiranja posjeta zavičajne radioniceponajprije smo se odlučili za lokalitete domaće zavičajne baštine kako bi se upoznali sa starim zanatima. 7. listopada 2015. zavičajna grupa uz vodstvo učiteljice Ane Barak i etnografska grupa uz vodstvo učiteljice povijesti Lee Kumić posjetile suGašparov mlin, Zavičajni muzej i Kovačiju, kako bi upriličili zajednički izlet učenika aktivnih u dodatnoj nastavi. Sakupilo se 14-ero petaša i šestaša željnih upoznavanja običaja i tradicije življenja naših nonića i nona.

Nakon što smo pristigli u Gašparov mlin, pozdravila nas je vodičica Matea, koja nam je u pokazala i opisala mlin, znamenitost Martinovog sela i jedini preostali na prostoru naše županije. Gospodin Bruno Kukuljan nam je demonstrirao kako se hrmenta (kukuruz) uz pomoć energije riječne vodenice pretvara u brašno. Osnovni pogon čine kolo i dva kamena - žrvanj, između kojih se sipa kukuruz, koji se potom meljedna način da se jedan od njih okreće preko drugoga. Učenici su imali priliku pobliže se upoznati s ovom mehanizacijom sami promatrajući rad vodeničnog kola, mljevenja kukuruza, a potom sijući sameljeno brašno.

Sljedeći na redu bio je zavičajni muzej gdje je vodičica govorila o mlikaricama, ženama koje su s Grobnika s mlijekom, noseći ga u velikim aluminijskim posudama – često ukupno teškim i do 20 l, pješačile spuštajući se niz Rebru (brdovit put koji je vodio s Hrastenice na Orehovicu) te opskrbljivale gradsko stanovništvo. Danas su žive još samo dvije mlikarice u dobi od preko 90 god., a svima se njima u čast održava dan mlikariceFeral ki je pušćal sinjalu svibnju u Dražicama. Prisjetili smo se i radnika Tvornice papira Rijeka, nadaleko poznate Hartere, koji su svojedobno izvozili visokokvalitetan papir na 5 kontinenata, a od gotovo 1200 zaposlenih radnika mnogo je Grobničana tamo zarađivalo svoj kruh. Ušli smo zatim u rekonstruiranu spavaću sobu i kuhinju, kakve su tijekom zadnja dva stoljeća bile uobičajene na Grobnišćini, te smo u njima pronašli izložene brojne starinske uporabne predmete, alate i narodne nošnje, ali i sitnice poput igračaka, knjiga, fotografija i pisama. Učenike su posebno oduševile starinske rošule i šivaća mašina.

Naposljetku smo posjetili Kovačiju u Dražicama, obrt koji je prema riječima kovačaTonija Marčelje otvoren već 90 godina. Ističe kako se malo mladih bavi ovakvim tradicionalnim zanatom, ali da njegova Kovačija ipak ima svoje mušterije, između ostalog i zbog kulturno-povijesne i turističke vrijednosti. Učenici su imali priliku vidjeti kako se priprema žar za željezo, potom kako segrije u kovačkoj vatri do bijelog sjaja, a zatim se kliještima vadi iz vatrei polaže na nakovanj. Čekićem se tada dobiva željeni oblik zakovice, štapa, potkove, krampa, srpa i sličnog.

Sa zadovoljstvom smo pozdravili i gospodina Tonija, neki ponijevši čak i male suvenire za uspomenu, te se pod dojmom svega što smo vidjeli i iskusili vratili u školu - motivirani da čim prije nastavimoovim praktičnim dijelom nastave upotpunjivati svoje znanje o zanatima i svijest o tradiciji kraja u kojem živimo.

Lea Kumić, učiteljica povijesti


Osnovna škola "Čavle"