2016-10-16 19:41:23

GROBNIČKA JESEN 2016.

DOBRO JE ŽIVJETI NA ZEMLJI GROBNIČKOJ

 

Učenici - članovi izvannastavnih aktivnosti naše škole i ove su godine proveli su ugodno i korisno prijepodne na stvaralačkim radionicama u Gradu Grobniku povodom Grobničke jeseni 2016.

Za sudjelovanje na radionicama, koje već dugi niz godina za učenike osnovnih škola organizira Katedra Čakavskoga sabora Grobnišćine, nikada ne nedostaje interesa te se i ovoga puta u program uključilo pedesetak učenika.

Novinarke na zadatku               Uvijek srdačan doček domaćina

Na glagoljaškoj radionici nastao je neobični zbornik učeničkih radova. Naime, u glagoljskoj azbuci svako slovo ima značenje te čitajući prva slova azbuke nastaje rečenica sljedećeg značenja: Ja, poznajući knjige (Boga, Božju riječ), govorim da je dobro živjeti veoma na zemlji. Učenici su stoga najprije dobili kreativni zadatak - napisati zašto je dobro živjeti na zemlji – ali našoj domaćoj, grobničkoj. Potom su svoje lijepe misli pomoću duktusa prepisivali na papir glagoljicom i pritom pokazali zavidnu vještinu s obzirom da su se neki prvi put susreli s ovim drevnim pismom.

  Radna atmosfera na radionici glagoljice     Srednjovjekovna zabava izbliza

Po završetku prijepisa zalijepili smo radove na kartone i uvezli ih u knjigu nalik starim slavenskim misalima te naslovnicu ukrasili jesenskim motivima od uglavnom od prirodnih materijala. Najbržima je ostalo dovoljno vremena i za izradu magneta s glagoljskim natpisom. Radionicu je osmislila i vodila učiteljica Katarina Badurina Miculinić uz pomoć vjeroučiteljice Marte Zoretić i učiteljice Povijesti Denis Pavin.

Zbornik učeničkih radova pisanih glagoljicom

Na likovnoj radionici pod vodstvom učiteljice Barbare Brnelić učenice su izradile asamblaž od materijala sakupljenih u prirodi. Asamblaž je kiparska tehnika kolažiranja raznih predmeta i materijala. Učenice su tako koristile kore različitih vrsta stabala kao što su trešnja, bukva, bor, hrast, zatim žirevi, ljuske češera, kore kestena, piljevina, suho lišće i slično. Koristeći kliješta oblikovale su Kaštel i Crkvu sv. Filipa i Jakova u Gradu Grobniku od komadića kora, a Grobničke Alpe koje se prostiru u daljini gradile su od piljevine. Ostale detalje kao što su raslinje, zidovi i kućice načinile su od preostalih materijala. Osim što su povezale koncept rada s temom Grobničke jeseni kroz odabir motiva i materijala  kojim su radile, također su kroz svoj rad poslale snažnu ekološku poruku.

 

                Asamblaž u izradi                     Pravo eko-umjetničko djelo!

O tome koliko radosti učenicima donosi ovakav način rada u mješovitim grupama i osebujnom prostoru Kaštela svjedoči njihova izjava kako bi trebala postojati „i ovakva Grobnička zima i ovakvo Grobničko proljeće“.

    Katarina Badurina Miculinić, učiteljica Hrvatskoga jezika i

Barbara Brnelić, učiteljica Likovne kulture

 


Osnovna škola "Čavle"