2016-10-17 00:24:20

UDRUGA ŽMERGO I OŠ ČAVLE PARTNERI U PROJEKTU

 EATHink 2015 – JEDI LOKALNO, MISLI GLOBALNO!

Drugi ciklus radionica globalnog obrazovanja

     U sklopu projekta EAThink – Jedi lokalno, misli globalno, Udruga Žmergo započela je s drugim ciklusom radionica globalnog obrazovanja u OŠ Čavle kao jednom od partnera u projektu. Riječ je o trogodišnjem inovativnom projektu koji ima za cilj educirati učenike o pravilnoj prehrani, održivoj nabavci namirnica te utjecaju njihovih prehrambenih navika na okoliš, odnosno kako naše navike i odluke koje donosimo u svakodnevnom životu, utječu na globalnoj razini.  

    U prvom ciklusu radionica, održanim u travnju 2015., učenici su učili o kruženju otpada u prirodi i okolišu te vježbali odvajanje otpada na način da su namirnice koje konzumiraju definirali po vrsti ambalaže i načinu zbrinjavanja u odgovarajuće kontejnere te

osmišljavali kampanju kojom će naučeno s radionice prenijeti vršnjacima i obiteljima. 

 

    U drugom ciklusu radionica, Hrana u oblacima, održanim u ponedjeljak, 27. rujna, 25 učenika drugih i trećih razreda okušalo se je u pitalicama i mozgalicama te su na taj način promišljali o održivim navikama vezanim uz konzumiranje i nabavku hrane. Učenici su imali jedinstvenu priliku zaigrati, učiti, istraživati o hrani, te kroz zagonetke otkrivati brojne dimenzije hrane o kojima često niti ne razmišljamo, povezujući ih s predmetima u kutijama – oblacima hrane.

      Za 32 učenika 5. - 8. razreda, 17. listopada održan je drugi ciklus radionica na temu hrane, održivih prehrambenih sustava, vrsta otpada koje proizvodimo u svojim kuhinjama te njihovog pravilnog zbrinjavanja. Naglasak je stavljen na ostatke i otpatke od hrane i ambalaže. Istaknuta je važnost komposta, kao procesa kojim stvaramo iznimno vrijedan humus, visoko kvalitetnu zemlju za naše biljke – cvijeće, povrtnice i začinsko bilje.

   Radionice vodi Dijana Kovačić, diplomirana učiteljica koja u Udruzi Žmergo volontira od svoje 15-te godine, a sredinom 2015. godine volonterski rad zamjenjuje profesionalnim kao voditeljica edukativnih programa i EU projekta uvođenja globalnog obrazovanja. 


EATHink  natječaj

       Osnovnoj školi Čavle odobrena dva eko projekta  u sklopu EAThink natječaja za lokalne školske inicijative - europski angažman mladih od školskih vrtova do održivih prehrambenih sustava.

     Uređenje školskog vrta te posjet farmi Driade u Istri i razgled pogona manufakturne keramike Merania uz demonstraciju izrade posuda za konzumiranje hrane u skladu s prirodnim načelima i načelima održivog razvoja kao primjeru održivog prehrambenog sustava, aktivnosti su koje će naša škola provoditi u sklopu dva odobrena eko projekta financirana sredstvima EU.

     Voditeljice projekta su učiteljice razredne nastave, Đeni Kunsek i Alenka Žagar Pančić, a u provedbi projekta aktivno će se uključiti mali prirodnjaci, mali ekolozi i Mladi čuvari okoliša koje vode učiteljica razredne nastave Andreja Miler, učiteljica prirode i biologije Marica Šimunović te učiteljica biologije i kemije Ivana Vadlja.

   Cilj projekta je podići kod  europskih učenika i učitelja kritičko razmišljanje i aktivno uključivanje u izazove globalnog razvoja kroz usredotočenost na održive prehrambene sustave i mala poljoprivredna gospodarstva.  


Osnovna škola "Čavle"