HUMANITARNA BOŽIĆNA PRIČA U OŠ ČAVLE

Nije bogat onaj tko ima, već onaj tko daje

Božić nije samo kićenje, kupovina, već i traženje smisla Božića. Budimo dobri, poštujmo se, pomažimo jedan drugome – bila je to misao vodilja.

Krajem kalendarske godine budi se u čovjeku potreba da pomogne drugom čovjeku u nevolji. Organiziraju se brojne manifestacije, koncerti i akcije čiji se prilozi upućuju ljudima kojima je pomoć najpotrebnija. Stoga su učenici OŠ Čavle, i ove godine otvorili svoja srca te na svoj dječji način pokazali što znači plesati, pjevati i recitirati za tužne, bolesne i siromašne ljude. Tijekom prosinca  organizirale su se brojne radionice u školi na kojima su se izrađivali ukrasni predmeti namijenjeni humanitarnom sajmu. Dječjim radionicama u nižim razredima pridružili su se roditelji koji su bili velika podrška svojoj djeci i učiteljicama. Da dječja kreativnost nema granica, dokazali su dječji uradci koji su bili izloženi na sajmu.

Zahvaljujući brojnim posjetiteljima, prikupljeno je  10000,00 kn.  Pjevali su, pljeskali i svojim nastupom dokazali da im je silno stalo do toga da ostvare svoje ciljeve i snove. U prepunoj dvorani Doma kulture na Čavlima, u večernjim su satima 21. prosinca 2015. zagrijali srca i dlanove posjetitelja, baka, djedova, roditelja i prijatelja. Uz  savršeno vođenje programa, Karin Volarić, učenica 7. b, i Petra Mavrinac, učenica 6.a razreda, najavljivale su brojne izvođače  i drage goste koji su se rado odazvali pozivu za sudjelovanje u programu.

Toplim uvodnim pozdravom započele su program  i spretno povezale izvođače u pravu božićnu priču posebno naglasivši da je sav prikupljeni prihod  namijenjen njihovim vršnjacima u dalekoj Africi,  malim bolesnicima koji dane provode u Dječjoj bolnici Kantrida i  djeci iz Centra za autizam. Dio priloga bit će upućen siromašnim obiteljima s područja Općine Čavle.

Na samom početku programa svojim su  zvončićima i zvonkim glasićima prisutne pozdravili učenici prvih razreda da bi nakon njih dobro uvježbanim plesom male zumba plesačice zagrijale dlanove onih koji su s uživanjem pogledali njihovo izvođenje. Veselom događanju pridružili su se polaznici RiS DANCE CENTAR, plesnog studija pod vodstvom Ivone Brnelić te plesna skupina SIRIUS koju vodi nekadašnji učenik OŠ Čavle Roman Vrančić. Svojim su dobro uvježbanim plesom razveselili brojne posjetitelje i dodatno obogatili atmosferu u dvorani. Za ozvučenje i rasvjetu pobrinula se tvrtka iz Čavala DBoki.

Mjesec prosinac je mjesec darivanja. Te večeri su učenici od prvog do osmog razreda darivali sebe, ono što znaju i što su naučili uz pomoć svojih učitelja i učiteljica. Učenici drugih i četvrtih razreda zazvonili su zvončićima, a  učenici iz produženog boravka sve su prisutne pjesmom i plesom vodili snježnim predjelima mašte.  Pljeskalo se i zviždalo uz treće razrede, a školski zbor je nazočne podsjetio da se uz sve dobro poznate božićne pjesme, moramo prisjetiti i stare hrvatske božićne pjesme Radujte se narodi koja bi se uz pjesmu Narodi nam se mogla nazvati prvom himnom Božića u kojoj se posebno očituje narodni duh, običaj i tradicija. Bio je to pravi trenutak za pjesmu Radujte se narodi.

Uskoro su na pozornici zasjale zvjezdice plesne grupe Sirius  te izvrsno pripremljena skupina mladih plesača, srednjoškolaca, koja je večer dodatno uljepšala i raznježila nježnom ljubavnom pričom.

Petaši su pjesmom i scenskom igrom prisutnima u dvorani poslali poruku o tome što Božić čini posebnim. Naglasili su da Božić nije samo kićenje, kupovina, već i traženje smisla Božića. Budimo dobri, poštujmo se, pomažimo jedan drugome -  bila je to misao vodilja.

Tekle su izvedbe učenika šestih i osmih razreda uvijek s istom idejom da je božićno vrijeme posebno jer tada se više misli na druge, kada svi postaju osjetljiviji na nepravdu, bolest i siromaštvo. Da bi se  mogli osjećati dobro i korisno, učenici iz područne škole poručili su da je prijateljstvo važan spoj koji će svijet uvijek držati na okupu i da  je uz pravog prijatelja sve moguće.

Nizale su se same zvjezdice, no učenici su, u jednom trenutku, svoje osjećaje i misli posvetili zvjezdici koja te večeri nije bila među njima, ali koja je i dalje prisutna te budi najnježnija sjećanja na djelić djetinjstva provedenog s njom.

Na  kraju svečanosti zajedničkom su pjesmom učenici i učitelji pozdravili nazočne u dvorani ističući da je ljubav to što pruža miran san, ljepši dan te stvara bolji svijet.

Događanja u školi u predblagdansko vrijeme dokazala su da je upravo to vrijeme  koje bi trebalo dati snage ljudima da budu bolji, da suosjećaju i pomažu. Slični trenutci pozivaju sve nas da iskreno obnovimo ono što čovjeka čini čovjekom.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 26. 12. 2015.