UNUTARNJE PRIJAVLJIVANJE NEPRAVILNOSTI

U skladu sa Zakonom o zaštiti prijavitelja nepravilnosti (NN 46/22) te Pravilnikom o postupku unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti  Osnovne škole Čavle, koji je stupio na snagu dana 28. lipnja 2022. godine, moguće je unutarnje prijavljivanje nepravilnosti vezanih uz kršenje zakona i drugih propisa, nesavjesno upravljanje javnim dobrima, javnim sredstvima i sredstvima Europske unije koje predstavlja ugrožavanje javnog interesa, a koja su povezana s obavljanjem poslova u Školi, što uključuje radni odnos, rad izvan radnog odnosa, volontiranje, vršenje dužnosti, ugovore o djelu, studentske poslove, sudjelovanje u postupcima zapošljavanja u svojstvu kandidata kao i svako drugo sudjelovanje u djelatnostima Škole.

Prijavitelj nepravilnosti je fizička osoba koja prijavljuje ili javno razotkriva nepravilnosti o kojima je saznala u svom radnom okruženjuPrijavitelj nepravilnosti ima pravo na: zaštitu identiteta i povjerljivosti, sudsku zaštitu, naknadu štete, primarnu besplatnu pravnu pomoć u skladu sa zakonom kojim se uređuje pravo na besplatnu pravnu pomoć, emocionalnu podršku i drugu zaštitu predviđenu u postupcima propisanim ovim Zakonom. Prijavitelju nepravilnosti može se odobriti sekundarna besplatna pravna pomoću u skladu sa zakonom kojim se uređuje pravo na besplatnu pravnu pomoć.

Prijavu nepravilnosti  može se podnijeti u pisanom ili usmenom obliku. Pisani oblik odnosi se na svaki oblik komunikacije koji osigurava pisani zapis: podnošenjem podneska redovitom ili elektroničkom poštom (nepravilnosti@os-cavle.skole.hr), neposrednom predajom Školi ili na  drugi način. Usmeno prijavljivanje moguće je telefonskim putem ili drugim sustavima glasovnih poruka, kao i fizičkom sastanku održanom na zahtjev prijavitelja nepravilnosti, u razumom roku.

Prijava nepravilnosti sadrži: podatke o prijavitelju nepravilnosti, podatke o prijavljenoj osobi ili tijelu iz radnog okruženja u Školi i  informacije o nepravilnostima. Radi lakšeg postupanja prijavitelja nepravilnosti, na mrežnim stranicama Škole dostupan je obrazac prijave nepravilnosti.

POVJERLJIVA OSOBA

Povjerljiva osoba je fizička osoba zaposlena u Školi ili treća fizička osoba imenovana u skladu s odredbama Pravilnika o postupku unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti  Osnovne škole Čavle  radi zaprimanja prijava nepravilnosti, komunikacije s prijaviteljem i vođenja postupka zaštite u vezi s prijavom nepravilnosti.

Povjerljiva osoba obvezna je: zaprimiti prijavu nepravilnosti, potvrditi primitak prijave u roku od sedam dana od dana primitka, bez odgode poduzeti radnje iz svoje nadležnosti potrebne za zaštitu prijavitelja nepravilnosti, poduzeti sve potrebne radnje radi ispitivanja nepravilnosti u skladu s odredbama ovoga Pravilnika i Zakona, dostaviti prijavitelju povratnu informaciju o prijavi u pravilu u roku od 30 dana, ali ne duljem od 90 dana od dana potvrde o primitku prijave ili ako potvrda o primitku nije poslana prijavitelju, nakon proteka sedam dana od dana podnošenja prijave, ako nepravilnost nije riješena u Školi bez odgode prijavu o nepravilnosti proslijediti tijelima ovlaštenim na postupanje prema sadržaju prijave, bez odgode pisanim putem obavijestiti prijavitelja nepravilnosti o ishodu ispitivanja prijave, pisanim putem izvijestiti nadležno tijelo za vanjsko prijavljivanje nepravilnosti o zaprimljenim prijavama i ishodu postupanja u roku od 30 dana od dana odlučivanja o prijavi, čuvati identitet prijavitelja nepravilnosti i podatke zaprimljene u prijavi od neovlaštenog otkrivanja ili priopćenja  drugim osobama, osim ako to nije suprotno posebnom zakonu, pružiti jasne i lako dostupne informacije o postupcima podnošenja prijave nadležnom tijelu za vanjsko prijavljivanje (pučkom pravobranitelju) i prema potrebi, nadležnim institucijama, tijelima, uredima ili agencijama Europske unije za postupanje po sadržaju prijave nepravilnosti.

Povjerljiva osoba i njezin zamjenik obvezni su svoje dužnosti obavljati zakonito i savjesno i ne smiju zlouporabiti svoje ovlasti na štetu prijavitelja nepravilnosti.

Odlukom ravnateljice Osnovne škole Čavle, za povjerljivu osobu za unutarnje prijavljivanje nepravilnosti imenovan je Marko Fabris, a za zamjenika povjerljive osobe Martina Štefanac.