PROJEKTNI DAN – EDUKACIJA DJECE U PODRUČJU ZAŠTITE, SPAŠAVANJA I RAZVIJANJA ZDRAVIH NAVIKA ŽIVLJENJA

Aktivnost, program i/ili projekt:

PROJEKTNI DAN: EKO TRAVANJ

Odgoj i obrazovanje za održivi razvitak

Voditelj i ostali nositelji  aktivnosti:

Državni  ured za zaštitu i spašavanje, Područni ured za zaštitu i spašavanje Rijeka; Državna intervencijska postrojba civilne zaštite - Područni ured Rijeka,  Gorska služba spašavanja; Hrvatska udruga za obuku potražnih pasa; Odred izviđača Sjever-jug; DVD Čavle, Policijska uprava Primorsko-goranska – Odjel za prevenciju, Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka, Dom mladih Rijeka, Udruga Žmergo; AK Grobnik, Ugostiteljska škola Opatija; učitelji TZK-e i učitelj voditelj mlađe sportske grupe, mlađa i starija prometna grupa, učitelji voditelji MČO, malih prirodnjaka i malih ekologa, učitelji fizike, kemije i biologije, povijesti  i matematike, Udruga Vidov san, Centar za aromaterapiju Smilje, razrednici, učitelji, stručni suradnici, ostali djelatnici, ravnateljica.
Planirani broj učenika: 566 Razred(i): 1. – 8. razred
Planirani broj sati: tjedno: 20. travanj 2016. 6 sati
Ciljevi i zadaci:
  • razvijanje pozitivnih stavova prema prirodi, ekologiji, zdravlju i zdravim navikama života; kultura življenja
  • upoznati učenike s energetskom učinkovitošću i obnovljivim izvorima energije
  • obrazovanje za održivi razvitak – razvoj u skladu s prirodom
  • podizanje svijesti o ulozi svih nas u stvaranju i načinu odlaganja otpada
  • edukacija i usavršavanje iz područja zaštite i spašavanja te pružanja (samo)pomoći
  • prigodno obilježavanje Dana planeta Zemlja: aktivno uključivanje u globalni pokret World cleanup! i kampanju Zelena čistka
  • razvijanje svijesti o čistom okolišu kao pravu i obvezi svih nas
  • razvijanje svijesti o vrijednosti rada, odgovornosti i zajedništva
Namjena:
  • učenicima, lokalnoj zajednici
  • estetika i kultura življenja
  • odgoj i obrazovanje za održivi razvoj/učenje za budućnost: kompetencije u obrazovanju za održivi razvitak
  • edukacija učenika iz područja zaštite, spašavanja i pružanja (samo)pomoći
Način realizacije:

Projektni dan Sigurna djeca, 20. travanj 2016.:

• edukativno-ekološki sadržaji i radionice (Udruga Žmergo – EAThink radionice globalnog obrazovanja, REA Kvarner, Udruga Vidov san, Centar za aromaterapiju Smilje, Ugostiteljska škola Opatija, Gradsko društvo Crvenog križa, projekt učenika OŠ Čavle iz područja GOO (Manojlović), Foto klub Rijeka
  • igre, natjecanja i kviz na temu zaštite, spašavanja i pružanja (samo)pomoći (Državni ured za zaštitu i spašavanje – područni ured Rijeka, DVD Čavle, Policijska uprava Primorsko-goranska – Odjel  za prevenciju, Gorska služba spašavanja, Hrvatska udruga za obuku potražnih pasa, Izviđački odred Sjever – jug, Gradsko društvo Crvenog  križa Rijeka, Dom mladih, AK Grobnik)
  • tijekom cijele godine – sakupljanje pet ambalaže za projekt Škole za Afriku
  • eko akcije u mjestu i okolici u suradnji s Općinom Čavle, KD Čavle, TZ Čavle i udrugama, Eko Kvarner Grobnišćinom …(22. i 23. travanj)
  • sudjelovanje u Zelenoj čistki (22. i 23.4.)
  • uređenje okoliša škole; radovi u mediteranskom vrtu i vrtu ispred škole; projekt Kad se male ruke slože, cvjetnjak se urediti može
  • akcija sakupljanja starog papira (21.4.)
  • foto radionica – vanjski suradnik Borislav Božić, Foto klub Rijeka; izložba učeničkih fotografija
  • Marko Gracin: fotografija u trajnom vlasništvu škole (hodnik prema školskoj sportskoj dvorani)
  • prijava eko projekata – EAThink 2016: Školski vrtovi / Posjet OPG-u  (Vadlja, Miler, Žagar Pančić, Zoretić, Kunsek, Rončević)
Vrijeme i mjesto održavanja:
  • 11. i 14.  travanj – foto radionica (Foto klub Rijeka)
  • 21. travanj – akcija sakupljanja starog papira
  • 20. travanj  2016.  – multidisciplinarni projektni dan Sigurna djeca
  • 22. i 23. travanj 2016., škola, školska dvorana, školsko igralište i školski okoliš, mjesto i šira okolica – Zelena čistka
  • travanj – svibanj 2016. – uređenje okoliša škole; radovi u mediteranskom vrtu i vrtu ispred škole; projekt Kad se male ruke slože, cvjetnjak se urediti može
Troškovnik:
  • nagrade za najuspješnije razrede (9 nagrada)
  • zahvalnice za vanjske suradnike (Rendić)
Način vrjednovanja:
  • broj uključenih učenika u eko akcije
  • povratna informacija učenika i voditelja te vanjskih suradnika
  • medijska popraćenost
  • rezultati natjecanja

HODOGRAM - Projektni dan Sigurna djeca, 20. travanj 2016.:

KVIZ

objavio: Anita Štimac   datum: 17. 4. 2016.