NA SATU POVIJESTI HRVATSKOGA JEZIKA

Radionica izradbe glagoljskoga nakita

Ciljevi aktivnosti su, između ostalog,  poticati stvaralačko mišljenje i izražavanje, razvijati urednost i koncentraciju, osposobiti učenike za poduzetništvo i timski rad, ali i reciklirati.

Kako bih u učenika razvijala interes i ljubav za sadržaje iz povijesti hrvatskoga jezika, organizirala sam na satu toga nastavnog područja kreativne radionice izradbe glagoljskoga nakita.

Većina djevojčica rado nosi nakit pa su se one posebice veselile radionicama, ali i dječaci su se vrlo rado prihvatili izrade originalnih privjesaka za svoje bližnje te za ključeve i USB uređaje.

Na prvoj radionici smo od glinamola (pomoću modela za kekse) oblikovali medaljone u koje smo po želji umetali perlice sa starih oštećenih ogrlica te na taj način i reciklirali. Ostavili smo ih da se suše te na sljedećoj radionici gotove oblike uglačali finim brusnim papirom, obojili akrilnim bojama te na njima ispisivali glagoljična slova.  Premazali smo ih lakom za akrilne boje, dodali karike i provukli užad i vrpce.

Osim već spomenutog, ciljevi aktivnosti su poticati stvaralačko mišljenje i izražavanje, razvijati urednost i koncentraciju  te osposobiti učenike za poduzetništvo i timski rad. Učenici su se metodom praktičnoga rada naučili služiti glagoljskim pismom kreativno se izražavajući, razvijajući estetsku osjetljivost i pomažući jedni drugima što su ujedno bili i ishodi učenja predviđeni nastavničkom pripremom za ovu nastavnu jedinicu.

Katarina Badurina Miculinić, učiteljica Hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 1. 5. 2016.