TRODNEVNA EKSKURZIJA UČENIKA OSMIH RAZREDA

Srednja Dalmacija, 3. -5.10.2018.

Svijet je poput knjige. Oni koji ne putuju, pročitali su samo jednu stranicu.

/ Augustin /

Naše je putovanje započelo razgledom Memorijalnog centra Nikola Tesla u Smiljanima, nastavilo se razgledom kulturno - povijesnih znamenitosti Zadra te neponovljivim iskustvom u Muzeju iluzija. Crkva sv. Donata, simbol grada Zadra i njen neobični kružni tlocrt  te šetnja Kalelargom svakako će nam ostati u lijepom sjećanju.

Memorijalni centar Nikola Tesla, Smiljani

Zadar - Muzej iluzija

Smještaj i hrana u hotelu Andrija, u hotelskom naselju Solaris, u neposrednoj  blizini Šibenika, ispunio je sva naša očekivanja.

Drugi dan je bio rezerviran za razgled prekrasnog grada Splita - Dioklecijanova palača, stari dio grada, Poljud… samo su dio priče o ovome gradu.

Ostaci Dioklecijanove palače danas su dio povijesne jezgre grada Splita, a nalaze se zasluženo i na UNESCO-vom popisu svjetske kulturne baštine.

Split

Poljud

Na povratku smo razgledali Šibenik i ostali zadivljeni Katedralom sv. Jakova te pogledom koji se pruža s Tvrđave sv. Mihovila. Baš kao i Dioklecijanova palača, i Katedrala sv. Jakova je opravdano našla svoje mjesto na UNESCO-vom popisu svjetske kulturne baštine. Gradnja katedrale započela je 1431. godine i gradila se je u četiri faze što objašnjava činjenicu da su na katedrali prisutni i gotički i  renesansni elementi. Katedrali je poseban pečat dao naš poznati graditelj Juraj Dalmatinac i to zahvaljujući slaganju kamenih blokova bez upotrebe veziva te postavljanjem 72 ljudske glave na apsidama.

Katedrala sv. Jakova, Šibenik

Nakon razgleda kulturno - povijesnih znamenitosti, zadnji dan našeg putovanja bio je rezerviran za upoznavanje prirodnih ljepota Srednje Dalmacije. Vrijeme provedeno u NP Krka prošlo je brzo. Uživali smo u ljepoti slapova i snazi vode, zelenim površinama uz vodu i vožnji brodićem.

NP Krka

Posjet Sokolarskom centru bio je edukativan i vrlo zanimljiv. Mnogima je ovo bio prvi susret s pticama kao što su sova, jastreb, sokol…

Naše putovanje završilo je u Pakovom selu gdje smo saznali kako se nekada živjelo u dalmatinskom zaleđu. Priča započinje u autentičnoj dalmatinskoj kući, a završava na „kolarištu“ – tradicionalnom mjestu na kojem su se mještani okupljali i veselili uz pjesmu i ples.

Sokolarski centar

Pakovo selo

Prepuni lijepih utisaka, vratili smo se kućama i još jednom uvjerili da nas putovanja obogaćuju i nadahnjuju.

objavio: Administrator   datum: 15. 10. 2018.