TERENSKA NASTAVA - VILA RUŽIĆ

Terenska nastava: Spomenička knjižnica i zbirka obitelji Mažuranić – Brlić – Ružić u Vili Ružić na Sušačkim Pećinama, subota 28. listopada 2023. godine

Interesne skupine 4.abc i PŠ Grobnik zavirile su u prošlost Vile Ružić pod stručnim vodstvom povjesničara umjetnosti profesora Theodora de Canzianija Jakšića

Priče iz davnine

Ostaviti nakratko modernu tehnologiju i zaviriti u život iz davnina, svakako je doživljaj za pamćenje mladoj generaciji.

Na morskoj terasi u priču nas je uveo uvijek dobro raspoložen i elokventni čuvar spomeničke baštine poznati riječki profesor Theodor de Canziani Jakšić.

Ispričao nam je da je Vilu Ružić, obiteljsku kuću, dao graditi Viktor Ružić, stariji, hrvatski ban i ministar pravde te advokat, kulturni radnik i slikar, doktor prava. Izgrađena je 1938. prema projektu Davida Bunette, tada poznatog arhitekta stambenih kuća.

Vila je građena kao dvokatnica na kosom terenu, tako da je suteren djelomično ukopan. Kuća je orijentirana prema jugu. Na tom je pročelju osobito istaknut karakterističan trijem s polukružnim lukovima. Iznad suterena je visoko prizemlje na koje je arhitekt smjestio reprezentativne prostorije. Ulaz u kuću je sa zapadne i s južne strane. Na prvom katu iz središnjega hola moguć je pristup sobama i velikoj knjižnici na jugoistočnom uglu te dvjema odvojenim kupaonicama sa zahodom. U potkrovlju se nalaze dvije dodatne sobe, spremište i komora. Oko kuće prostire se bogato uređen vrt, a ima i izravan, privatan, izlaz na plažu.

Vila je osobita po mnogo čemu, a posebnost koja se veže za arhitekturu jest ta da je kuća projektirana prema pokućstvu koje su Viktor i Nada Ružić naslijedili i koristili u kući Ružić u Strossmayerovoj 26. Gradnju i projektiranje osobno je nadgledao Viktor Ružić koji se amaterski bavio i slikarstvom.

Nada Brlić Ružić, Viktorova žena, najstarija je kći Ivane Brlić Mažuranić, poznate hrvatske spisateljice i unuke Ivana Mažuranića, hrvatskoga bana.

U Vili Ružić danas se čuvaju predmeti koji čine Spomeničku knjižnicu i zbirku Mažuranić-Brlić-Ružić. Riječ je o 8000 knjiga u 10.000 svezaka, zbirci fotografija, dokumenata, stilskog namještaja, umjetničkih slika i bista te osobnih predmeta za svakodnevnu uporabu spomenutih obitelji i njihove rodbine. Ovo su tek neki od predmeta koji se čuvaju u zbirci: bista Ivana Mažuranića kipara Ivana Rendića, prstenje Smail-age Čengića koje je Ivanu Mažuraniću poklonio crnogorski vojvoda Đorđe Cerović, sin junaka Novice Cerovića koji je ubio Smail-agu, te periodična izdanja novina Danica Ilirska, odnosno Danica Horvatzka.

Iznimna zanimljivost što se vezuje uz Nadu i Viktora Ružića jest ta da su se upoznali 31. siječnja, na njihov rođendan, u Zagrebu,1914. godine, znači, prije zamalo 110 godina. Oboje su bili rođeni istoga dana prije punih 130 godina – a vjenčali se također na njihov zajednički rođendan 1918. godine, prije 105 godina, i od trenutka upoznavanja bili zajedno punih pedeset godina!

U spomen kući svaki predmet priča svoju priču, ali i grm ružmarina  koji je na Pećine stigao 1938., sa starog staništa kod Piramide, kamo ga je još 1918. donijela Nada Ružić iz Italije, s Petrarkinog groba, ispunjavajući tako želju svoje majke.

Povratak u prošlost bio je iznimno zanimljiv tog sunčanog subotnjeg prijepodneva. Evo dojmova učenica 4.a Eve Grobiša i Mije Linić:

U Vili Ružić je bilo zanimljivo i zabavno jer je prepuna slika, namještaja i predmeta obitelji Mažuranić, Brlić i Ružić. Jako mi se svidio kustos koji je na zanimljiv način pričao i objašnjavao. Boravak u Vili Ružić me se jako dojmio.  Eva

Jako mi se svidjelo u Vili Ružić. Vidjeli smo i čuli mnoge zanimljivosti koje se vežu uz obitelji Ružić, Brlić i Mažuranić. Uz mnoge knjige i predmete može se puno naučiti o našoj prošlosti. Voljela bih ponovo posjetiti Vilu Ružić.  Mia

Đeni Kunsek, učiteljica RN-e

objavio: Antonia Juričić   datum: 4. 11. 2023.