OSMAŠI PROVELI TRI NEZABORAVNA DANA U SREDNJOJ DALMACIJI

U pratnji svojih razrednica, školske psihologinje te učiteljice Kemije i Fizike, učenici osmih razreda u sklopu stručno naučne ekskurzije od 11. do 13. listopada posjetili Smiljan, Zadar, Šibenik, Sinj, NP Krka, Sokolarski centar "Dubrava" i Pakovo Selo.

Učenici osmih razreda krenuli su na put 11. listopada u jutarnjim satima, prvo odredište bio je  Memorijalni centar Nikole Tesle gdje su iz prve ruke mogli vidjeti Teslinu rodnu kuću, replike njegovih najznačajnijih izuma te poslušati kratko predavanje. Velikan je to koji je svijet zadužio svojim mnogobrojnim izumima bez kojih danas jedva da možemo i zamisliti svakodnevicu, a koji je preminuo sam, u stranom svijetu, bez igdje ikoga. Iz maglovitog i kišnog Smiljana uslijedio je nastavak puta prema Zadru gdje je učenike dočekalo sunce i visoke temperature neuobičajene za ovo doba godine. Učenici su prošetali starom gradskom jezgrom i razgledali najznačajnije povijesne i kulturne znamenitosti poput crkve sv. Donata, Foruma, Kalelarge, Trga pet bunara, Morskih orgulje i Pozdrava Suncu. U kasnim poslijepodnevnim satima učenici su stigli u hotelsko naselje Solaris gdje su se smjestili po sobama, žurno otrčali na bazen i dobro se zabavili. Poslije večere uslijedilo je druženje i počinak. Drugoga dana putovanja učenici su u ranim jutarnjim satima krenuli prema Sinju gdje su posjetili Muzej sinjske alke, obišli središte grada i nastavili put prema Sokolarskom centru Dubrava. Ondje su posjetili oporavilište ptica koje nikoga nije ostavilo ravnodušnim, a nakon edukativnog predavanja o sovama i drugim grabežljivicama učenici su i sami imali priliku držati i hraniti ptice. Uslijedila je šetnja NP Krka, vožnja brodićem do Skradina i povratak u hotel. Trećeg dana putovanja prvo odredište bila je utvrda sv. Nikole nakon koje je uslijedio razgled šibenske katedrale sv. Jakova gdje su učenici mogli čuti mnoge zanimljivosti vezane uz njenu gradnju i samu povijest grada. Nakon slobodnog vremena uputili su se u Pakovo Selo gdje su uvidjeli kako se nekoć živjelo i radilo. Sretni, zadovoljni i prepuni dojmova učenici su se u večernjim satima vratili svojim domovima.

Razrednice 8.a,b,c

objavio: Antonia Juričić   datum: 16. 11. 2023.