ZAJEDNO VIŠE MOŽEMO

OŠ Čavle, 14. – 16.11.2023.

Preventivni program Zajedno više možemo je namijenjen učenicima četvrtih, petih i šestih razreda osnovne škole, roditeljima , učiteljima i lokalnoj zajednici. Program provodi Policijska uprava primorsko – goranska, Odsjek za prevenciju, a usmjeren je na prevenciju zlouporabe opojnih droga i drugih sredstava ovisnosti, vandalizma i vršnjačkog nasilja te drugih oblika rizičnog ponašanja.

Program se sastoji od pet komponenti:

Mogu ako hoću 1 – MAH 1, Sajam mogućnosti, Prevencija i alternativa – PIA 1, Prevencija i alternativa – PIA 2 i Mogu ako hoću – MAH 2.

Prva komponenta programa, Mogu ako hoću – MAH 1 namijenjena je učenicima četvrtih razreda s ciljem prihvaćanja policije kao prijatelja pomagača tijekom procesa odrastanja. Učenici se upoznavaju s zaštitnom ulogom policije i načinima na koji se mogu obratiti za pomoć te educiraju o samozaštitnom ponašanju u slučajevima pronalaska predmeta vezanih za drogu, nasilje, vandalizam te druge oblike rizičnih i društveno neprihvatljivih oblika ponašanja. Nakon predavanja, svaki učenik dobiva knjižicu Moj podsjetnik čiji se sadržaj temelji na preventivno - sigurnosnom aspektu.

Cilj programa Zajedno više možemo je kontinuirana preventivna edukacija učenika te je za učenike četvrtih razreda dogodine, u petom razredu, organizirana treća komponentu programa, Prevencija i alternativa 1 – PIA 1, a u šestom razredu četvrta komponenta programa Prevencija i alternativa 2 – PIA 2.

Za učenike petih razreda, 15.11. organizirana je edukacija Prevencija i alternativa 1(PIA 1) koja se sastoji od interaktivnog predavanja i radionica  o policijskom postupanju u slučajevima zlouporabe droga, konzumiranja alkohola, vandalizma i vršnjačkog nasilja.

Za učenike šestih razreda, 16.11. održana je radionica Prevencija i alternativa 2 (PIA 2), a sastoji se od predavanja o štetnim posljedicama zlouporabe droga i alkohola te drugih oblika rizičnog ponašanja, posebice vandalizma i vršnjačkog nasilja kod djece i mladih te pravovremenog  reagiranja.

Radionice su održali Kristina Klicov i Žarko Kulašević, djelatnici PU primorsko - goranske, Odsjek za prevenciju.

objavio: Antonia Juričić   datum: 17. 11. 2023.