OBILJEŽAVANJE MEĐUNARODNOG DANA BORBE PROTIV NEPISMENOSTI

Međunarodni dan borbe protiv nepismenosti obilježava se 8. rujna svake godine još od davne 1967. Tada ga je utemeljio UNESCO kako bi ukazao na važnost pismenosti, ali i na veliki broj nepismenih osoba u svijetu. Tim sam povodom učenicima šestog razreda u ponedjeljak, 9. rujna u školskoj knjižnici održala predavanje popraćeno slikokazom.

U razvijenim zemljama pismenost više ne znači samo znati čitati i pisati, već podrazumijeva i niz drugih vještina poput služenja računalima i poznavanjem barem jednog stranog jezika. U takvom okruženju teško je zamisliti da u svijetu još uvijek postoji velik broj ljudi koji nisu savladali ni osnove pisma.

Povijest pisma svjedoči kako je ono sve do modernog doba bilo vezano za knjige i svećenike koji su predstavljali uzore učenosti i kulture. Izuzetak nisu ni Hrvati kojima su sveta braća Ćiril i Metod stvorila pismo te utrla put hrvatskom jezičnom identitetu i kulturnoj autonomiji.

Nazočne je posebno obradovala činjenica da je, prema posljednjem popisu stanovništva Hrvatske iz 2001. godine, najmanji broj nepismenih upravo u našoj, Primorsko – goranskoj županiji.

Na kraju predavanja zabavili smo se ispravljanjem pravopisnih pogrešaka iz javnih natpisa i tiskovina.

učiteljica Katarina Badurina Miculinić

objavio: Anita Štimac   datum: 22. 9. 2013.