ROBOTRKA NA PRSTENAC

Završena je 1. trka, 2.kupa natjecanja   Robotrka na prstenac. Natjecanje je održano u  OŠ „Fran Krsto Frankopan“,  29. ožujka 2014. godine,  u gradu Krku.

Pravila natjecanja sastavljena su na osnovama drevne trke na prstenac koja se tradicionalno održava u Barbanu (Istra), no umjesto konja u trci se natječu roboti kojima se upravlja pomoću računala. Cilj natjecanja je popularizacija robotike i poticanje mladih na bavljenje tehnikom. Na natjecanju je sudjelovalo 15 ekipa tj., 60-tak učenika osnovnih škola Istarske i Primorsko-goranske županije iz: Barbana, Pule, Pazina, Vrsara, Lupoglava, Kanfanara, Krka, Rijeke (OŠ Vladimir Gortan i OŠ Zamet) i Čavala, koje su pripremali njihovi mentori, mahom učitelji tehničke kulture i informatike.

Ekipa  OŠ Čavle nastupila je pod nazivom HETZER III i osvojila izvrsno 2. mjesto. Ekipu naše škole predstavljali su učenici Jakša Andrić 7.a, Toni Ljutić 7.a, Fran Fućak 7.a.

Zadatak tima je sakupiti što više bodova gađajući prstenac kopljem robotskih kolica, prelazeći stazu duljine 150 cm u vremenu od 12 sec u tri vožnje.

1. vožnja se vozi ručno upravljajući kolicima i kopljem,
  2. vožnja se vozi pomoću senzora, kolica prate crtu dok učenik ručno upravlja kopljem,
  3. vožnju predstavlja gađanje prstenca pomoću bežične kamere. Naime, učenik gađa kopljem prstenac koji vidi pomoću bežične kamere.

Nakon natjecateljskog dijela učenici su imali još dva dopunska zadatka, isprogramirati kolica i nacrtati simbol za svoja kolica.

Prije polaska kućama slijedio je kratki razgled grada Krka.

Mira Fafanđel, učiteljica TK-e

objavio: Anita Štimac   datum: 31. 3. 2014.