DRŽAVNA SMOTRA PROJEKTA IZ PODRUČJA NACIONALNOG PROGRAMA ODGOJA I OBRAZOVANJA ZA LJUDSKA PRAVA I DEMOKRATSKO GRAĐANSTVO, ZAGREB, 24.SVIBNJA 2014.

U sklopu izvannastavne aktivnosti Građanski odgoj već četvrtu godinu naša škola radi projekte po modulu Projekt građanin,te sudjeluje na županijskim i državnim smotrama iz područja Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo. Ove je godine državna smotra održana u subotu, 24. svibnja u Zagrebu.

U sklopu projekta učenici razgovaraju o problemima u lokalnoj zajednici, te odabiru jedan kao temu projekta. Zatim istražuju problem, provode ankete, intervjue, pretražuju medije i druge izvore informacija, čitaju zakone, pravilnike i druge akte. Time učenici dobivaju uvid o tome postoji li politika koja nudi rješenje za odabrani problem, te koja je razina vlasti  odgovorna za donošenje te politike.

Ove godine su učenici naše škole kao temu projekta odabrali problem varanja na ispitima. Naziv projekta glasi „Hrvatska, zemlja (ne)znanja.“ Naime, statistike pokazuju kako posljednjih godina raste broj učenika koji školsku godinu završavaju s odličnim uspjehom, ali rezultati testova provedenih na maturi ili onih koje provodi Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje pokazuju  da znanje naših učenika i nije za odličan. Proučavanjem Pravilnika o načinima, postupcima i elementima vrednovanja učenika u osnovnoj i srednjoj školi primijetili smo da u njemu nije predviđeno varanje, tj. prepisivanje na ispitima. Svjesni smo činjenice da je pojava varanja i prepisivanja na provjerama znanja i više nego učestala (rezultati ankete provedene među učenicima sedmih i osmih razreda u našoj školi pokazuju da je 100 % učenika barem jednom prepisalo ili pokušalo prepisati na ispitu). Isto smo tako došli do podatka da za prepisivanje nije Pravilnikom utvrđena niti jedna kaznena mjera. Tako da to ostaje na volju učiteljima, te je kazna za to različita  - od opomene, oduzimanja bodova, sniženje ocjene ili negativna ocjena. Kazna se razlikuje od učitelja do učitelja u jednoj školi i među školama. Mišljenja smo da bi trebalo poraditi na tome da se pojava prepisivanja i varanja iskorijeni, te da se propiše jenoobrazna kazna, koja bi bila ista za učenike u cijeloj Hrvatskoj.

Naša grupa je Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta uputila dopis s prijedlogom da se provedu izmjene i dopune Pravilnika o načinima, postupcima i elementima vrednovanja učenika u osnovnoj i srednjoj školi. U svom su odgovoru iz Ministarstva nagovijstili da će pri donošenju novih, te kod provođenja izmjena i dopuna postojećih propisa uzeti u obzir naše primjedbe.

Učenici koji su prezentirali projekt:

1. Vladimir Šupek, 7.a
  2. Nina Dujmić, 8.a
  3. Ema Kukuljan, 8.a
  4. Karla Šojat, 8.a

Učiteljica – mentorica: Gordana Manojlović

objavio: Anita Štimac   datum: 26. 5. 2014.