JEDNODNEVNI IZLET PETAŠA U GORSKI KOTAR

Gorski kotar zeleni - raj za ljude s mora

Da je Gorski kotar zeleni raj za ljude s mora, potvrđuje to jednodnevni izlet petaša u Gorski kotar. Nakon kišovite jeseni, zime i prohladnog proljeća, 6. lipanj 2014. osvanuo je topao i sunčan, idealan za boravak u prirodi. Prvo zaustavljanje bilo je planirano pokraj Lokvarskog jezera , a nakon toga slijedio je posjet OŠ Fran Krsto Frankopan tj. Učeničkoj zadruzi Bobovac i Muzeju šumarstva , lova i ribolova u Brodu na Kupi.

Učenici su imali priliku razgovarati s voditeljicom zadruge, gospođom Željkom i ravnateljicom goranske škole koja broji svega 46 učenika i koji su toga dana obilježavali svoj Dan škole. Degustirali su proizvode od jabuka i šljiva, ukusne tople pogačice pripremljene za učenike i voditeljice te prirodni sok od mente.

Topla dobrodošlica domaćina, prezentacija rada zadruge, oraspoložila je učenike koji su odlučili sudjelovati u berbi jabuka koja se organizira svake godine. Učenici su prošetali poučnom Stazom medvjeda, razgledali su voćnjak oko škole i uživali u žuborenju rijeke Kupice.

Muzej šumarstva, lova i ribolova je obnovljeni dvorac koji se može pohvaliti bogatom zbirkom eksponata vezanih uz šumu, lov, ribolov te životinje koje obitavaju na području Gorskoga kotara.  Na četvrtom katu Muzeja nalazi se bogata zbirka prepariranih egzotičnih životinja kao što su krokodili, tigrovi, lavovi…

U centru Delnica u domaćinstvu Pčelica Ana učenici su pažljivo pratili vrlo zanimljivo predavanju o tome kako se proizvodi med, zanimljivosti o oprašivanju i vrcanju meda, održavanju košnica.  Imali priliku pitati sve što ih zanima, probati različite vrste meda, mazati med na kruh. Kao uspomenu na druženje u domaćinstvu,  svaki je učenik sam izradio svjećicu od pčelinjeg voska.

U NP Risnjak, uz stručno vodstvo, učenici su prošetali poučnom stazom Leska i pri tom slušali predavanje o risu i ostalim stanovnicima šume, drveću goranske šume, ali i o ledenoj nepogodi koja je zauvijek uništila stoljetna stabla i promijenila izgled pojedinih dijelova parka.

Ljudski stolni nogomet, viseća kuglana, poligon spretnosti ( hodanje na skijama, hodanje po traci, prenošenje loptica između prepreka, skakanje u vreći ), igranje odbojke, povlačenje konopa, utrke zavezanih nogu,  aktivnosti su kojima su se učenici mogli zabaviti u dvosatnom  boravku u zabavnom parku u Vratima. Ono što im se posebno svidjelo bilo je penjanje po umjetnoj stijeni.

Izlet u Gorski kotar bio je pravi pogodak. Uz druženje, zabavu i igru, učenici su obogatili svoje znanje, bolje upoznali  kraj koji  je udaljen od njihova mjesta boravka  tek pedesetak kilometara. I na kraju, posjet goranskom kraju svakako je vrlo kvalitetan i zanimljiv prijedlog za organizaciju jednodnevnog izleta.

Dolores Maršanić, učiteljica Hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 16. 6. 2014.