DAN OSNOVNE ŠKOLE ČAVLE I OBILJEŽAVANJE 50-TE OBLJETNICE RADA U POSTOJEĆOJ ZGARDI

Osnovna škola Čavle je 6., 7. i 8. svibnja obilježila Dan škole i 50-obljetnicu rada u postojećoj školskoj zgradi. Svaka je školska godina jedinstvena, po nečemu posebna i prepoznatljiva, a obilježavanje obljetnice škole zasigurno nešto što treba zadržati u sjećanju kao nedjeljiv dio dragih nam uspomena na rad, školovanje i odrastanje u njoj.

U srijedu, 6. svibnja, održano je niz stvaralačkih radionica, predavanja i prezentacija projekata, a posebnost dana je što su dio ovih radionica i predavanja održali nekadašnji učenici OŠ Čavle, a danas priznati znanstvenici, umjetnici i uspješni stručnjaci u poslu kojim se bave. Tako su učenici imali prilike zasvirati na starim instrumentima (Darko Čargonja, ravnatelj Ustanove Ivan Matetić Ronjgov i Ivan Pavačić, melograf i sopac), usavršiti se u scenskom izričaju i fotografskim vještinama, oslikavati prostor škole, prezentirati spretnost i brzinu u Robotrci na prstenac, a znanje u kvizu Školski vremeplov i Mozgalice.

Posebno interesantna bila su predavanja Ervina Kamenara, mag. ing. el. i doc. dr. sc. Željke Maglice, koji su predstavili svoj put od učenika OŠ Čavle do znanstvenika kao i područje znanosti kojim se bave te doc. dr. sc. Darka Mekterovića koji je učenike uveo u tajne svemira.

Vrlo zanimljiv projekt Od stare pučke škole do OŠ Čavle pripremile su učiteljice Matematike i Povijesti, a interesantno je bilo i u literarno-enigmatskoj radionici, radionici origamija te u novinarskoj radionici gdje je uredništvo školskog lista Malin učenicima prezentiralo rad  na  školskom listu, a učenici su imali prilike okušati se i u računalnim vještinama i grafičkom dizajnu.

U četvrtak, 7. svibnja, posebno je bilo svečano u poslijepodnevnim satima u Domu kulture  Čavle gdje je postavljena izuzetno zanimljiva i opsežna izložba OŠ Čavle: 1965. – 2015.  koju je pratila i  izložba učeničkih literarnih i likovnih radova, prezentacija rada Grobničke škrinjice, Učeničke zadruge Malin i Udruge Grobnišćina zemja. Razgledavajući izložbu, brojni posjetitelji mogli su se prisjetiti davnih i ne tako davnih dana i oživjeti drage uspomene na svoju školu, odrastanje i rad u njoj. Postav izložbe svakako će naći svoje trajno mjesto u školi, a za svaku pohvalu je ogroman trud učitelja koji su radili na njenoj pripremi.

Svečanom programu nazočila je zamjenica župana, Marina Medarić, pročelnica Odjela za odgoj i obrazovanje mr. sc. Edita Stilin, predstavnici Općine Čavle, predstavnici vjerske zajednice, učitelji i djelatnici škole u mirovini, predstavnici udruga, klubova, društava, roditelji, učenici, učitelji… Program je započeo vrlo emotivnim nastupom Ratke Žeželić i čitanjem pisma koje je kao učenica škole napisala i pročitala na svečanosti povodom otvorenja nove, sadašnje školske zgrade, 27. lipnja 1965. godine. Ravnateljica Tanja Stanković se je osvrnula na bogatu prošlost OŠ Čavle i njen sadašnji rad i postignuća, istakla zasluge i uspješan rad svojih prethodnika te se posebno zahvalila Osnivaču, Primorsko-goranskoj županiji i Općini Čavle na razumijevanju, podršci i potpori u radu, kao i roditeljima, Katedri Čakavskog sabora Grobnišćine i brojnim udrugama s kojima škola uspješno surađuje dugi niz godina:

U tom smislu, nadamo se da će  nam i ubuduće roditelji i zajednica biti saveznici, pomagači i podrška te da će naši učenici prije svega, odgajani u duhu tolerancije, humanosti i multikulturalnosti, odrasti u dobre, vrijedne i poštene ljude, a naša škola, baš kao što govori i himna škole, biti utvrda igre, prijateljstva i znanja,  čuvar dragih uspomena i drugi dom naših učenika, mjesto kojeg se rado sjećamo i kojem se rado vraćamo.

Čestitke školi povodom njene obljetnice uputio je nekadašnji učenik, a danas načelnik Općine Čavle, Željko Lambaša, a osobito tople i poticajne riječi školi, učenicima, djelatnicima i roditeljima uputila je zamjenica župana Marina Medarić te nagovijestila početak pripremnih radnji za dogradnju škole. O dugogodišnjoj i vrlo plodnoj suradnji škole i Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine nešto više je rekla tajnica Katedre, Vlasta Juretić.

Prigodni kulturno-umjetnički program dobio je zasluženi pljesak publike koja nije krila svoje oduševljenje izvedbom sudionika programa, bivših i sadašnjih učenika škole. Tako je Petra Mavrinac izvela Grobničku kartulinu , Niko Sobotinčić, Eni Čargonja i Teo Bafo Krunicu od djetinjstva, a uz školski zbor i Ivana Njegovana, publika je mogla uživati i u besprijekornoj izvedbi Daniela Šimeka i nastupu Stele Paris. Učenici PŠ Grobnik čestitali su školi obljetnicu glazbeno-scenskom točkom Djeca nose svjetove na dlanu, a program je završio nastupom učiteljica koje su, uz pratnju školskog zbora, izvele pjesmu Sretan ti rođendan.  Uz učenike prvih razreda, zaplesao je i Flash Dance Unit čiju podružnicu u Čavlima vodi još jedan bivši učenik OŠ Čavle, Roman Vrančić. Voditeljice Petra Mavrinac i Karin Volarić besprijekorno su vodile program, a cijeli program osmislila je i vodila učiteljica Hrvatskog jezika Dolores Maršanić, glavni koordinator obilježavanja svih događanja vezanih uz obljetnicu škole i urednica školskog lista Malin.

U petak, 8. svibnja, igrale su se stare igre i održana su međurazredna natjecanja, a učenici 1. - 4. razreda uživali su i u predstavi Produkcije Z Dobro se dobrim vraća. Održana je promocija novog broja školskog lista Malin s Školom kao temom broja, a svaki učenik i učitelj dobio je na poklon broš u obliku sove kao simbol mudrosti i znanja.

U Vremenski kapsulu svaki je razred pohranio nešto što ga najbolje predstavlja i što će ponovo otvoriti tek na kraju osmog razreda, a ravnateljica je uručila  i nagrade najuspješnijim razredima u akciji sakupljanja starog papira i  igrama održanim u sklopu projektnog dana, 23. travnja te  još jednom svima čestitala Dan škole i ovu značajnu obljetnicu.

Tanja Stanković

objavio: Anita Štimac   datum: 13. 5. 2015.

« Svibanj 2024 »