Dan znanosti za mir i razvoj

Zada sedan gmajn,

zada sedan lazih

zemja j’ čudesih puna,

na ku špija, na ku pazi,

za ku mari

jedan vitez stari,

da nan ju ki ne bi zel.

Va Grobniku, belon gradu,

tasti junak je Kaštel.

Učenici su zajedno s učiteljicama  pripremili niz radionica, izložba i prezentacija posvećenih grobničkom Kaštelu pri čemu su koristili znanja i metode iz raznih prirodnih i društvenih znanosti.

Radionica Put po lenti vremena (matematika, povijest i informatika): učenici su, uz prezentaciju povijesnih događaja vezanih uz Kaštel i grobnički kraj, izradili lentu vremena koja sadrži podatke i ilustracije o najvažnijim događajima iz povijesti Kaštela i grobničkog kraja. U stvaranju priče o rimskom obrambenom zidu, učenici su u mjerilu 1:7500 rekonstruirali međusobni položaj triju Kaštela ( Grad Grobnik, Hreljin i Kastav )  pri čemu su se koristili zračnom udaljenošću i azimutima.

Voditelji: Denis Pavin, uč. povijesti i Maja Rendić, uč. matematike i informatike.

Radionica: Enigmatski zabavnik (hrvatski jezik):  u izradi je sudjelovalo 12 učenika. Bilten je izrađen prilikom izvođenja terenske nastave 11. Listopada 2010. godine u grobničkom kaštelu. Tiskano je 0 primjeraka, na 6 stranica, a sve enigmatski oblici posvećeni su grobničkom kaštelu te poznavanju grobničkog kraja, jezika, povijesti i običaja .

Voditelj: Katarina Badurina, učitelj HJ-a.

Radionica: Slikovni rječnik (hrvatski jezik): izrada slikovnog rječnika s izrazima na čakavskom grobničkom idiomu, hrvatskom standardnom jeziku, engleskom i njemačkom jeziku; u izradi rječnika sudjelovalo 10 učenika od kojih su neki ilustrirali rječnik.

Voditelj: Katarina Badurina, uč. HJ-a.

Radionica Mirisna čarolija (priroda, biologija, povijest) je podijeljena u nekoliko manjih radionica: radionica za izradu herbarija, radionica koja je prikupljala ljekovito bilje grobinštine i biljke za čajne pripravke;  radionica za izradu ljekovite kreme Mirisna čarolija;  radionica – mala škola aromaterapije.

Voditelj : Nela Perušić, uč. povijesti i geografije, Marica Šimunović, uč. prirode i biologije i Bojana Kukec, uč. TZK-e.

Radionica Put do kaštela i stara šterna (kemija, fizika i geografija): dokazivanje fosfata, nitritata, nitrata i amonijaka u vodi iz šterne koja se nalazi u dvorištu Kaštela te vode iz Rječine, vodovodne vode, kišnice i mora; dokazivanje mineralnih tvari u tim vodama, mjerenje temperature vode.

Voditelj: Marija Velčić, uč. biologije i kemije,

Mali fizičari su prezentirali rezultate mjerenja na Gradu Grobniku – mjerila se je udaljenost od škole do Grada Grobnika, mjerili su se i uspoređivali tlak i temperatura na Gradu Grobniku i Čavlima (gdje se nalazi OŠ Čavle), a obrađeni rezultati su prikazani grafikonima i tablicama.

Voditelj: Jelena Katić, uč. fizike

Mali geografi izradili su topografsku kartu Grada Grobnika i prezentirali je u obliku zanimljivog igrokaza.

Voditelj: Danijela Stojanović, uč. geografije.

Radioinica Mjerimo, crtamo, gradimo (matematika, tehnička kultura i informatika) : okosnica radionice  tehničke kulture bila je tema graditeljstva. Učenici su mjerili, izrađivali skice, crtali tehničke crteže u mjerilu ( M1:50 i M1:20 ), izradili makete u kartonu i kamenu te izradili edukativne plakate i prezentacije (u MS PowerPointu ). Radionica je obuhvatila 20- tak učenika sedmih i osmih razreda.

Voditelj : Mira Fafanđel, uč. tehničke kulture.

Matematičari su izmjerili duljinu zidina Kaštela i na temelju toga izradili tlocrt istih u mjerilu 1:200. Izmjeren je opseg, radijus i obujam kule, niša i prozora te je izrađena maketa od papira u mjerilu 1:10. Pomoću duljine sjene zida na ulazu u Katšel i duljine sjene jednog učenika te njegove visine, izračunata je visina zida na temelju čega je izrađena maketa u mjerilu 1:10.

Voditelji: Gordana Janeš, uč.  matematike i informatike.

Radionica Mali novinari i radijska emisija "3 + MI" : snimljena prigodna emisija o projektu i o Danu znanosti. Radijska emisija se je promovirala putem Pomorskog radia Bakar, 9.11.2010., a na sam dan prezentacije projekta, 10.11.2010., realizirani su intervjui s voditeljima Tvrtke L'Oreal i Udruge Zlatni rez, savjetnicom za fiziku, gđom Tanjom Ivošević te je ostvaren izravni kontakt s HTV-om čiji su predstavnici nazočili prezentaciji projekta te napravili prilog za emisiju Puni krug.

Uredništvo radijske emisije "3 + MI" : Katja Andrić (glavni urednik), Gloria Rožmanić (glazbeni urednik) i Anđelo Švast (tehnički urednik).

Voditelj : Neda Macan, uč. HJ-a.

objavio: Administrator   datum: 20. 11. 2010.

« Svibanj 2024 »