DAROVANI NA OTOKU KRKU

Nagrađeni učenici proveli sadržajima bogat i zanimljiv dan na otoku Krku

U srijedu, 11. studenoga 2015., u jutarnjim satima put otoka Krka krenuli su učenici nagrađeni na literarno-likovnom natječaju Darovani u pratnji svojih učitelja voditelja i ravnatelja škola sudionica, a u organizaciji Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine.

Prije samog dolaska u grad Krk učenici su posjetili GP Krk gdje im je riječi dobrodošlice uputio gospodin Josip Purić, ravnatelj građevinskog poduzeća. U svom govoru osvrnuo se, između ostalog, na povezanost žitelja otoka i kamena na kojemu su odrasli, a koji danas mnogim obiteljima osigurava siguran život. Dotaknuo se i govora otoka Krka, spominjući zanimljivost kako se zaposlenici razlikuju po lokalnim i mjesnim govorima pa tako nije ništa neobično istodobno tijekom razgovora čuti i ča i ca i čo i ce. Uslijedio je obilazak obližnjih hala gdje su učenici imali priliku saznati od čega se dobiva beton te kako nastaju betonske konstrukcije, čemu služe i uvjerili se da to nije nimalo lak posao.

Po završetku obilaska GP Krk učenici su nastavili put do grada Krka gdje ih je pred glavnim gradskim trgom, Velom placom, dočekala svita kneza Nikole IV. Frankopana kojemu se pridružio i gradonačelnik Darijo Vasilić i poželio im dobrodošlicu.

Ondje su učenici mogli čuti mnoge zanimljivosti o povijesti grada, između ostalog i kako je grad od Mletaka uspio spasiti ni manje ni više nego jedan ćuk, a saznali su i posebnost o satu na kamenom gradskom tornju na kojemu je broj devet zabilježen na pomalo nesvakidašnji način, umjesto uobičajenih IX zapisano je VIIII.

Uslijedio je obilazak Volsonisa koji je nekoć u potpunosti bio prekriven zemljom, a čija unutrašnjost čuva zidine grada Krka iz triju povijesnih razdoblja. Zanimljivo je da su Krčke zidine, uz Stonske i Dubrovačke, treće po veličini u Republici Hrvatskoj.

Šetnja gradom nastavila se do srednjovjekovnog trga Kamplin gdje su učenici iz prve ruke mogli vidjeti i „isprobati“ kako je to biti vladar.

Šetnju su uz pratnju Gradske straže nastavili do Osnovne škole Fran Krsto Frankopan gdje ih je dočekao gospodin Serđo Samblić, ravnatelj škole, pokazao im njenu unutrašnjost i ispričao mnogo zanimljivosti. Učenike je posebno dojmila šarenilost i vedar izgled školskih učionica, moderno opremljena sportska dvorana, zbornica s pogledom na glavni školski hol kao i činjenica da je u potpunosti prilagođena osobama s invaliditetom.

U dvorištu škole učenici su se okušali u streličarstvu, što im se posebno svidjelo, a neki među njima gađali su tako dobro kao da se time bave već dugo vremena.

Nakon šetnje gradom uslijedio je ručak uz nezaobilazne šurlice na suncem okupanoj terasi obližnjeg restorana. Okrijepivši se, učenici su nastavili šetnju do obližnjeg franjevačkog samostana u čijem su atriju mogli svjedočiti potpisivanju Povelje o partnerstvu između predstavnika Katedre Čakavskoga sabora Grobnišćine i Udruge Knezovi Krčki Frankopani.

Na samom kraju izleta učenici su posjetili mjesto Kornić i tamošnju Etno kuću gdje su pogledali bogatu etnografsku zbirku i vidjeli kako su nekoć živjeli naši stari.

Uz zvuke sopila dvaju Iveta polako se spustila noć pa su učenici puni dojmova i novih spoznaja krenuli kući.

Romina Stanković Šubat, učiteljica HJ-a

objavio: Anita Štimac   datum: 29. 11. 2015.

« Svibanj 2024 »